רשלנות רפואית בצבא: חייל! גש הלום, תן לנו לעזור לך

יותר ויותר מקרי רשלנות רפואית מתגלים במוסדות רפואיים רבים ויש לכך סיבות שונות. נהוג לחשוב שמדובר במחסור גדול בכוח אדם מתאים במוסדות הרפואיים, או במשמרות הארוכות מדי של מתמחים ורופאים. בתחום הצבאי וברפואה הצבאית קורה לא פעם שיש מקרים מובהקים של רשלנות רפואית שאינם מוטלים בספק. הסיבות לרשלנות רפואית מגוונות יותר ונעוצות הן בבעיית כוח האדם החסר באמת שגורם לתורים ארוכים מאוד במרפאות קצין העיר ברחבי הארץ ובבסיסים, והן משום שחלק גדול מהרופאים אינו מיומן ובעל ניסיון דיו, משום שחלקם עתודאים ואינם רופאים בכירים שהתמחו בתחומם שנים רבות.

אם לוקחים בחשבון גם את העובדה שברוב המרפאות הצבאיות והבסיסים ברחבי הארץ הסמכות המקצועית הגבוהה ביותר היא בדרך כלל חובש צבאי או פראמדיק, ברור למה כמות הטעויות באבחון או הטיפול הכושל גדולה יחסית ומגיעה בסופו של דבר לטיפול עורכי דין המתמחים בתביעות נגד משרד הבטחון.

רשלנות רפואית בבסיסים קרביים

פציעות שונות מתרחשות תוך כדי אימונים אצל חיילים רבים בעיקר הקרביים והפעילים ביותר שבהם. הם מועדים הכי הרבה לפורענות, אבל קורה שהם גם מסרבים בדרך כלל “להישבר” ולפנות לטיפול רפואי. במקרים כאלה אפשר להבין גם את החששות שלהם מפני חוסר אמון של מפקדיהם בטענות שלהם. מכיוון שיש בהם גם לא מעט שמנסים להתחזות ולהתחלות מסיבות שונות, קורה שהמסורת במחנות צבאיים רבים מלמדת על חשדנות או חוסר נכונות של המפקדים לטפל בבעיות רפואיות מיד כשהן פורצות, גם כשהחיילים הסובלים מתרצים לבסוף לגשת למרפאה, משום שכבר אינם יכולים לשאת עוד את הכאב למרות אי האמון והטלת ספק באמינותם.

היחס לחיילים שמתלוננים על כאבים צריך להגיע לעורך דין צבאי

כאשר חייל מגיע למרפאה צבאית, במיוחד במחנה קרבי, רוב הסיכויים שלא יוכל לקבל במקום יחס הולם ושירות שמקבלים כמו בבתי חולים, אלא יישלח למרכז רפואי צבאי פיקודי במקרה הטוב ורק במקרים אקוטיים ודחופים מאוד יפונה לבתי חולים. הקושי הצבאי להתייחס לתלונות פרטניות ולפנות חיילים בזמן או לשלוח אותם עם הפניות דחופות לבתי החולים, גורם במקרים רבים להשתהות מסוכנת בטיפול בבעיות רפואיות. במקרים כאלה שבהם מידרדר מצב הרפואי בגלל סחבת בטיפול שגורמת להשלכות קשות, פנייה לעזרת עורך דין צבאי יכולה לסייע לכם במקרה מובהק זה של רשלנות רפואית. עורך דין צבאי יכול לסייע במקרים כאלו וגם אחרים – שכן יש לו ידע נרחב בכל מה שקשור לצבא בהיבט המשפטי.

רשלנות רפואית באבחון ולא רק בטיפול

אחת הבעיות החמורות ביותר היא הרשלנות של הרפואה הצבאית באבחון נכון ומדויק גם בגלל חוסר מיומנות של הרופאים הצעירים, וגם בגלל המחסור במכשור רפואי מתקדם במקומות אלה. אנשים לא  מגיעים לאבחון נכון וכבר קרו לא מעט של חיילים וחיילות שבעיה שהתלוננו עליה התגלתה כמחלה מסכנת חיים או גורמת לנכות, ובמקרים כאלה רק עורך דין מומחה שיכול לסייע להם לתבוע את משרד הביטחון על רשלנות רפואית יכול לפחות לקבל פיצוי על הסבל שעברו.

רשלנות רפואית בצבא: חייל! גש הלום, תן לנו לעזור לך
Sending
User Rating 5 (1 vote)