צלצלו עכשיו: 03-915-8400

רשלנות רפואית לוגו
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

חבות מעבידים

להאזנה:

 

אז מתי בעצם ישנה חבות מעבידים כאשר קרתה לעובד תאונת עבודה? ובכן, בראש ובראשונה יש חובה כי יתקיימו יחסים של עובד ומעביד, יש להוכיח כי בוצעה עבירה מטעם המעביד ושהתאונה קרתה תוך כדי ביצוע העבודה עבור המעביד.

 

כך לדוגמה, אם ביצוע העבודה דורש עבודה בגובה למשך זמן – יש חובה להתקין פיגום מטעם המעביד. סולם לא יכול להוות תחליף לפיגומים בעבודה ממושכת בגובה ולא יכול להוות משטח עבודה, ואם קורית תאונה עבודה בזמן עבודה על סולם – ישנה חבות מעבידים ועלולה להיות רשלנות מעביד והעובד שנפגע בתאונה יכול לתבוע פיצוי בהתאם לתקנות הבטיחות בעבודה שעודכנו וקיימות על מנת לשמור על רמת מינימאלית של בטיחות ובכך לתת לעובדים הגנה כנגד תאונות עבודה שקורות הרבה.

מידע על עורכי דין לתאונות עבודה

חבות מעבידים פירושה לשמור על העובד מסיכונים באופן סביר אשר יכולים לקרות במקום העבודה או בזמן העבודה

תאונות עבודה כגון מעידה מפיגומים או מסולמות עלולה להגרם כאשר ישנה דרך עבודה לא טובה. כך לדוגמה, אם נציב סולם בצורה לא יציבה (על-ידי הצבה של סולם ללא תמיכה על קיר), כאשר העובד מבצע את עבודתו יכול מאוד להיות שלא ישים לב, ימעד ויפול מהסולם וכך למעשה באם לא נותנים לעובד משטח עבודה בטוח ושימוש באמצעים כמו גלגלות במקרים של צביעת קירות – המעביד מתרשל ועל כן – יש חבות מעבידים לתאונת העבודה שיכולה להתרחש כתוצאה מאי שמירה על נהלי בטיחות מינימליים.

חבות מעבידים
חבות מעבידים

בתי משפט בישראל לאחרונה מחמירים עם מעבידים כאשר הראיות מצביעות על כך שלא הקפיד על הוראות הבטיחות הקבועת בחוק. עם זאת מעטים השופטים אשר מייחסים לעובדים שנפגעו כתוצאה מתאונת עבודה רשלנות תורמת מצידם, וגם במקרים שכן – חלה על המעביד חובת הוכחת הרשלנות התורמת מצד העובד הנפגע. בתי המשפט בישראל קובעים פעם אחר פעם כי המעביד הוא זה שאחראי על איזור מקום העבודה ועל שמירת הבטיחות במקום העבודה עבור העובדים שלו.

כמו כן, על המעביד חלה חבות מעביד לדאוג כי תנאי העבודה, נהלי העבודה במקום והביצוע שלהם יתבצעו בצורה הכי בטוחה שאפשר. על המעביד חלה בנוסף החבות להסביר לעובד כיצד לבצע את העבודה בצורה בטוחה בכדי להימנע מתאונה במקום העבודה. אם המעביד נכשל בפעולות אלו – חלה עליו חבות מעבידים לפצות את העובד עקב תאונת עבודה שתקרה לו במקום העבודה כתוצאה מהתרשלותו.

על המעבידים חלה החובה לשמור על העובדים שלהם על ידי הדרכות בטיחות של איך לבצע את העבודה המוטלת עליו בצורה בטוחה, לדאוג כי מקום העבודה יהיה בטוח ככל האפשר ולדאוג להגנה מינימלית על פי הוראות הבטיחות הקבועות בחוק, באם המעביד נכשל בכך – יהיה הוא אחראי לתאונת העבודה ויחוייב לשלם פיצויים לעובדו בגין תאונת העבודה.

עו"ד דוד פייל בפייסבוק | ביוטיוב | באינסטגרם | מייל: moked@df-law.co.il

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם