צלצלו עכשיו: 03-915-8400

רשלנות רפואית לוגו
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

מהיכן תשיג המדינה מכונות הנשמה

להאזנה:

 

אם יהיו חסרות מכונות הנשמה עלול להיווצר בישראל משבר כזה שהחברה שלנו לא תעמוד בו. חייבים להבטיח שלעולם לא נמצא עצמנו במצב שרופא יידרש להחליט מי לחיים ומי למוות. רק חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה יכולה להבטיח את זה

 

שלושה חודשים לאחר פרוץ הקורונה בסין, ויותר מחודש ימים אחרי החולה הראשון התגלה בישראל – מעביר ראש הממשלה סמכות למשרד הביטחון לרכוש מכונות הנשמה. העיכוב מאד בעייתי, והתירוץ שכל המדינות מתחרות עכשיו על מכונות ההנשמה – לא יכול להסביר את האיחור הקריטי הזה.

 

חוסר במכונות הנשמה

בעיית חוסר במכונות הנשמה בישראל עלולה להתגלות כסיטואציה טראומתית שלא בטוח שכחברה נוכל להחלים ולהתאושש ממנה. מציאות שבה רופאים יצטרכו לקבוע מי לחיים ומי למוות. מי יונשם ומי לא עלולה להיות טראומטית מיד לשלמות מרקם החברתי העדין שלנו כאן בישראל.

מציאות כזו עלולה לגרום לעלייה תלולה באלימות כלפי צוותים רפואיים, אך במקביל לגרום לאלימות קשה בין בני משפחה של חולים ולהביא לכאוס ולמשבר חברתי קשה ביותר.

במקרה ונגיע חלילה למצב כזה לא ירחק היום ולמסכת הטענות של מקבלי מכשיר ההנשמה מול אילו שלא קיבלו יעורבו שיקולים כמו, ספרדי ואשכנזי, דתי וחילוני, עשיר ועני, בעל קשרים ופרוטקציה מול אחד העם, ועוד. אמירות שגם בימים רגילים אנו לא מהססים לעשות בהם שימוש.

מהיכן תשיג המדינה מכונות הנשמה
מהיכן תשיג המדינה מכונות הנשמה

טראומה גדולה עבור החברה בישראל

הכנסת המוטיבים הללו לטראומה שגם ככה תהיה גדולה וקשה עלולה להיות צעד אחד רחוק מידי עבור החברה בישראל.  דילמות כאלו משמען אנרכיה, והסכנה לאנרכיה, הנורמות שהיא יוצרת, ומחיר ההשתלטות עליה יהיה יקר מכל מחיר כלכלי ורפואי עליו אנו מדברים היום.

היום, לעומת לפני חודשיים ואפילו חודש – מאוד קשה לקנות מכונות הנשמה. כל המדינות התעוררו. כולן מתנפלות על היצרנים. ההיצע קטן מהביקוש  – ואין זו כבר לצערנו שאלה של מחיר.

לפני מספר ימים נחת מטוס בצ'כיה בנחיתת ביניים, כשבמטענו מאות אלפי מסכות היגייניות. השלטונות הצ'כים החרימו את המטען לטובת עמם. עם המציאות הזו אנחנו צריכים להתמודד היום. לא רק אדם לאדם זאב כשפושטת מגפה. גם הסולידריות העולמית נסדקת. ועל כן טוב עשתה הממשלה שעירבה ארגונים וזרועות שהדילמות הללו מוכרות להם, והיכולות שלהם חובקות עולם.

זה הרגע לחשוב על פתרונות חלופיים מחוץ לקופסה. יש מקומות בעולם שהמגיפה כבר נמצאת בהם בשלב ההכלה. בימים האחרונים הודיעו כי מחוז חוביי בסין, שם פרצה המחלה – חוזר אט אט לשגרה – ואף חולה חדש לא אותר במחוז כולו. הרגיעה שאחרי השיא אופיינית לא רק לסין, אלא גם לטאיוון ולדעתי תגיע בקרוב גם לדרום קוריאה.

למרות שמדינות אלו ודאי שומרות ציוד ככוננות לגל שני – קיים סיכוי  שניתן יהיה להגיע איתם ועם אחרות להסדר של השכרה של מכונות הנשמה ואסביר.

צריך לנסות לטוות רשת של הסכמים רחבת היקף עם הרבה מדינות והרבה בתי חולים בהם הסיכוי שגל המגיפה השני אם יגיע, יגיע לאחר שיסתיים אצלנו הגל הראשון.

ההסכם יהיה הסכם שכירות טנטטיבית. (סוג של הסכם אופציה) כלומר אם בישראל נידרש למכונות הנשמה והמכונה תהיה פניה אצל המשכיר ואז נקבל אותה תמורת תשלום ונתחייב להחזיר אותה לאחר תקופה.

אם רשת ההסכמים תהיה מספיק גדולה ומספיק רחבה ותכלול מספר מספיק גדול של משכירים הרי שניתן יהיה בדרך זו לייצר רשת ביטחון למדינת ישראל למקרה בו המכשירים שתצליח המדינה לקנות לא יספיקו.

אין ספק שמדובר בחשיבה מחוץ לקופסא עם אופרציה ביצועית מורכבת אבל אולי המאמץ שווה על מנת להבטיח את שלמות החברה בישראל.

 

הכותב הוא מומחה לבריאות, ובעברו שימש כסגן מנהל בית החולים אסותא, סמנכ"ל של חברת הפניקס וראש המטה בקופ"ח לאומית.

לשיתוף לחצו:

על אף שאנו עושים מאמץ לפרסם תוכן עדכני ומדויק יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו עשוי להתעדכן ולהשתנות. העושה שימוש באמור, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם