דוד פייל ושות' - משרד עורכי דין

יפוי כוח מתמשך

מה זה ואיך זה עובד?

יפוי כוח מתמשך

עד שנת 2018, במידה ואדם היה מאבד את כשירותו היו נדרשים בני משפחתו לפנות לבית המשפט ולבקש להתמנות כאפוטרופסים. במקרים בהם לאדם לא היה אפוטרופוס, היתה המדינה ממנה אפוטרופוס לאותו אדם.

מינוי אפוטרופוס הוא הליך מורכב אשר בסופו נשללת מהאדם עצמאותו, ולעתים אף נפגע כבודו ורצונו. בייחוד לאור העובדה כי האדם לא יכול להביע דעה ולהתערב בהליך על מנת לבקש מי יהיה האפוטרופוס שלו, על מי הוא סומך ואת מי הוא רוצה.

ועל כן החל משנת 2018 ניתן לבצע "יפוי כוח מתמשך".

יתרונות עצומים ליפוי כוח מתמשך מול מינוי אפוטרופוס:

ייפוי כוח מתמשך נותן את הכוח בידינו ולא בידי בית המשפט. המחוקק מקנה לאדם את הזכות לקבוע מי האדם עליו הוא סומך, (אפשר למנות מספר אנשים) כמיופה כוח, ואשר הוא רוצה שיהיה בעל הסמכות לקבל החלטות ולפעול מטעמו. להבדיל מהליך של מינוי אפוטרופוס שבו בית המשפט מחליט מי ימונה, ולאדם אין כל שליטה בכך.

האדם הממנה זכאי לקבוע כי מיופי הכוח ידרשו להסביר ולידע אדם חיצוני בכל פעולה שהם מבצעים (מכונה "אדם מיודע").

למשל, אדם רשאי לקבוע כי זוגתו תהיה מיופת הכוח אך הוא ממנה את ילדיו כ"אדם מיודע". במצב זה, זוגתו מחוייבת ליידע את ילדיו בכל הפעולות שהיא מבצעת ובכל החלטה בעניינו. כך ניתן למנוע מעשים מסוכנים, הברחת נכסים או חלילה קבלת החלטות ממניעים זרים, ובמקרה הצורך אף לפנות לבית המשפט שיורה על מניעת המעשה.

במסגרת ייפוי כוח מתמשך ניתן להורות מה יהיו סמכויותיו של הממונה (ייפוי כוח בנושא הרכוש, הבריאות, חיים אישיים, או על כולם), ואף ניתן לחלק את הסמכוית בין מספר אנשים בהתאם ליכולותיהם, נסיונם המקצעי וכדומה. להבדיל, כאשר בית המשפט ממנה אפוטרופוס בית המשפט קובע מה יהיו סמכויותיו

באמצעות יפוי כוח מתמשך הממנה קובע מי האדם שינהל את ענייניו. להבדיל מבית המשפט שם השופט קובע (מבלי שהוא מכיר את הנפשות הפועלות, מערכות היחסים והמצב המשפחתי) מי יהיה האפוטרופוס.

מדובר על הליך מאוד ידידותי, קל ופשוט, בד"כ לאחר קיום של שתי פגישות ניתן כבר להפיק יפוי כוח מתמשך.

בשעת הצורך, חלילה, נכנס לתוקף בצורה קלה מאוד.

הכנת יפוי כוח מתמשך מסתכמת בעלות לא גבוהה כלל של כמה אלפי שקלים בודדים. לא נדרשות אגרות לבתי המשפט, והתערבות של גופים חיצוניים כגון עו"ס וכדומה.

כאשר מבקשים להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס בבית המשפט נדרשים לשלם אגרה, לעיתים אף צריכים להיעזר בחוות דעת רפואית, ובמקרים לא מעטים ייתכנו מספר דיונים (ביחוד במקרים בהם יש פערים בין בני המשפחה) ושכר טרחת עו"ד יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

יפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם "לתפור חליפה" בהתאם למידותיו, לפרט את הרצונות, הפעולות ואף למנות פעולות אותן אסור לעשות, לבחור את האנשים אשר הוא חושב שהם המתאימים ביותר לטפל בו, והכל כאשר הוא צלול ובעל כשירות להבין ולתכנן את עתידו.

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן