צלצלו עכשיו: 03-915-8400

רשלנות רפואית לוגו
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

נזקי אש

להאזנה:

 

שריפה בדירה או בעסק יכולה להגרם בשל שלל גורמים. זאת ועוד, באירוע של שריפה, הנזק לרוב, אינו משקף את גודלה של האש, כך גם במקרים של שריפה קטנה, הנזקים עלולים להאמיר לכדי עשרות או מאות אלפי שקלים.

נזקי השריפה אינם מסתכמים בפריטים או בנזקים שגרמה האש באופן ישיר, כי עם הרבה מעבר לכך.
שריפה בדירה או בעסק תגרום לנזקים רבים נוספים לרבות נזקי פיח ועשן, נזקים למערכת החשמל וכיוצ"ב. זאת ועוד, כאשר מדובר בשרפה גדולה יותר נוספים נזקים נוספים לרבות נזקים למבנה, נזקים לצנרת המים ולתשתיות וכן נזקים מפעילות הכיבוי (פריצת דלתות וחלונות, נזקי מים וחומרים מעכבי בערה ששימשו את שירותי הכיבוי ועוד)
תיקון נזקי אש יכול ויתארך מספר ימים או שבועות ואף מעבר לכך (הכל בהתאם לנסיבות). על כן, יש לקחת בחשבון עלויות נוספות בהם יאלץ לשאת הניזוק בגין פעולות התיקון. ככל ומדובר בשריפה בדירה, הרי שיהיו עלויות של דיור חלופי/אבדן דמי שכירות בזמן תיקון הנזקים. במקרה של שריפה בעסק, הרי שהשריפה תגרום לרוב גם לאבדן רווחים.

מה עושים במקרה של נזק מאש?

ראשית, ככל והנכס מבוטח, יש לדווח לחברת הביטוח. סוכן ביטוח, ככל וישנו, יכול לסייע ולרוב גם ישמח ללוות את התהליך מראשיתו. מומלץ להיעזר בו שכן הוא בקיא בזכויות המגיעות לכם מכח הפוליסה ויתכן ויצליח לקצר את מהלך הטיפול.
עם פתיחת התביעה (בחברת הביטוח) ישלח לביתכם ככל הנראה מומחה מטעמה (ואף יתכן כ ישלחו מספר מומחים) לבחינת הנזקים שנגרמו מהשריפה, בחינת אופן היווצרותם (מה גרם לשריפה) וכן מתן הערכה כספית לנזקים שנגרמו ועלות תיקונם (חוקר שריפות, מהנדס, שמאי וכיוצ"ב). עם תום פעילות המומחים והפקת חוות דעת מטעמם, תעביר חברת הביטוח את עמדתה בנוגע לכיסוי הביטוחי וכן לגובה הנזקים (ככל וקיים כיסוי ביטוחי) ובמקרים מסוימים אף תבקש לבצע את תיקון הנזקים או חלקם, באמצעות בעלי מקצוע מטעמה.

נזקי אש
נזקי אש

חשוב לזכור כי המומחים אשר ישלחו לבדיקת הנכס נשלחו על ידי חברת הביטוח ועל כן לא תמיד תשקף חוות דעתם את המציאות בפועל. כך, ינסו המומחים למצוא כל פירצה המאפשרת להם לדחות את הכיסוי, להפחית את גובה הנזקים ו/או למצוא גורמים אחרים אשר אחראים לפיצוי ובכך לחסוך לחברת הביטוח. על כן, מומלץ למנות מומחים מטעמכם כבר עם גילוי הנזקים. זאת ועוד, חוות דעת המומחים תינתן לרוב לאחר מספר ימים או שבועות בהם סביר כי התקיימו פעולות לתיקון הנזקים וזירת השריפה שונתה. במקרה בו חוות הדעת שהוצאה על ידי חברת הביטוח לא תספק אתכם, הרי שמומחה מטעמכם שיבדוק את הנכס בשלב זה, כבר לא יראה את הזירה במלואה – חברת הביטוח תשתמש בנתון זה בשעת הצורך בבית המשפט ככל ותידרש ותטען כי המומחה מטעמה ביקר בזמן אמת.
כמו כן, יש לתעד את הנזקים מוקדם ככל האפשר על ידי צילום ועריכת רישום. שימו לב כי במקרים רבים, תיאלצו להיזכר בפריטים שנשרפו כליל. בנוגע לשריפה בעסק, יש לשמור רשימות מלאי, חשבוניות רכישה וכן כל מסמך אשר יכול להעיד על כמות המלאי שניזוק ועלותו.
ברוב המקרים, הנזק שיעריך מומחה מטעמכם יהיה גבוה מהנזק שהוערך על ידי חברת הביטוח. נוכחנו כי גובה הנזק נתון למשא ומתן אל מול חברת הביטוח ופעמים רבות, יגיע מומחה מטעמכם להבנות עם מומחה חברת הביטוח. עם זאת, יש מקרים בהם הפערים יהיו גבוהים וחברת הביטוח תתבצר בעמדתה. במקרים אלו, רצוי להיוועץ בעורך דין המתמחה בתביעות רכוש ובקיא בנושא ואף בתנאי הביטוח. לא מעט מקרים ומחלוקות מסתיימות עם התערבותו של עורך דין והעברת מכתב דרישה לחברת הביטוח. מכל מקום, עו"ד כאמור, יוכל לתכנן את המהלכים בצורה נכונה ואף  להגיש תביעה לפיצוי בבית המשפט ככל ויידרש.
יתכן והנזקים שנגרמו לכם יכוסו גם במקרים בהם לא רכשתם פוליסת ביטוח. במקרים רבים, בדיקת מומחה תגלה כי האש פרצה בעקבות כשל במכשיר חשמלי או במערכת החשמל, כשל במערכת הגז או שהאש פרצה בכלל משטח שאינו בשליטתכם ומצוי באחריותו של אחר. או אז, בהתאם לנסיבות, ניתן יהיה לדרוש פיצוי מהגורם המזיק (חברת הגז, השכן, יצרן מכשיר וכד').
ההתעסקות הבירוקרטית הנלווית לאירוע שריפה אינה פשוטה ומצריכה ידע ומשאבים. על כן, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מוקדם ככל האפשר. לפגישתכם עם עורך הדין, מומלץ להביא את כל החומר שברשותכם לרבות תמונות, מסמכים מחברת הביטוח, דו"ח שירותי הכיבוי, מסמכים המעידים על נזקים, פוליסת ביטוח (ככל וישנה) וכן כל מסמך הנוגע לשריפה ולנזקים שנגרמו בגינה לרבות הנזקים העקיפים שנגרמו (דיור חלופי, אובדן רווחים וכד').

לסיכום

באירוע שריפה בה נגרם נזק לרכוש, יש להיוועץ בסוכן הביטוח ובעורך דין לצורך מימוש זכותכם לפיצוי אל מול חברת הביטוח או המזיק. כמו כן, יש לתעד מוקדם ככל האפשר את הנזקים באמצעות צילומים ורישומים של הפריטים שניזוקו ולשמור כל מסמך שיכול ויש לו קשר עם הגורם לשריפה או הנזקים שנגרמו בגינה.

עו"ד דוד פייל בפייסבוק | ביוטיוב | באינסטגרם | מייל: moked@df-law.co.il

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם