נכות מתאונה: במקרה של פגיעת גוף עקב תאונת דרכים, כדוגמת נכות , חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מורה על הדרך להערכת הנכות באמצעות מינוי מומחה מטעם בית המשפט אשר יבדוק את התובע ויעריך את נכותו בעקבות התאונה. הליך זה מתבצע לרוב עפ”י מבחני ביטוח לאומי לקביעת נכות.

אופן קביעת נכות מתאונה

מטרת התהליך לקבוע אחוזי נכות לנפגע. התובע ימלא טפסים שונים בהם מסביר את הפגיעה, הנסיבות, הטיפולים וכדומה. הדרך בה תמלא את הטפסים הללו חשובה מאוד מבחינה משפטית, לכן חשוב מאוד להתייעץ עם מומחה. החלטת הועדה תשלח אלייך הביתה תוך מספר ימים (בד”כ, בתוך שבועיים).

כנפגע, לפני תחילת בצוע הבדיקה מול הוועדה, יידרש הנפגע לחתום על מסמך המאשר את הסכמתו לערוך את הבדיקה שתיערך על ידי הוועדה הרפואית. לאחר הבדיקה יידרש לחתום שוב על מסמך המאשר את הכתוב ומבטא נכונה את תלונתו.

יש לקרוא היטב ולוודא שכל התלונות נרשמו ושלא הוחסר מידע. במידה וכן, יש לבקש תיקון בהתאם. קיימת אפשרות חד פעמית לערער על החלטות הוועדה ולהגיש בקשה לוועדת ערר.

קיימת האפשרות במידה ונפסקו פיצויים או נכויות בוועדה הראשונה הם יבוטלו לאור הדיון החדש. גם על וועדת הערר ניתן לערער, וזאת רק אם נפל פגם בירוקרטי בהליך הוועדה. על החלטת וועדת הערר בעניינים רפואיים לא ניתן לערער.

נכות מתאונה – החיים מתהפכים וצריך להיות מוכנים לשינוי

בחצי השנה הראשונה של שנת 2019 נהרגו בכבישי ישראל 159 בני אדם, כאשר מספר זה אינו מתייחס כלל לפצועים שחייהם התהפכו לגמרי והם לא חוזרים לעצמם. מלבד תאונות הדרכים יש עוד מגוון של אפשרויות לפגיעות בעולם המודרני, וחשוב להיות מוכנים לכל אופציה.

אדם יוצא בבוקר מביתו בריא לגמרי, אבל אף אחד לא יודע איך הוא יחזור בערב. ברוב הימים הכול עובר על מי מנוחות ואין מה לדאוג, אך ולפעמים מספיקה רק דקה אחת כדי לשנות הכול מן הקצה אל הקצה.

אם נגרמה לכם נכות מתאונה כדאי שתהיו מוכנים ומודעים לזכויות שמגיעות לכם. כך לדוגמא, ביטוח יוכל לסייע לכם, אבל חשוב לדעת מה תוכלו לקבל ממנו ואיך לעשות את זה נכון. 

נכות מתאונה – איך לעבוד נכון? 

אם יש לי ביטוח נכות מתאונה אפשר להיות רגועים? 

לצערנו, לא תמיד. חשוב לשים לב לאותיות הקטנות ולראות היטב מה הביטוח מכסה ועל מה מדובר. ישנם ביטוחים שנותנים קצבאות לאורך זמן, אחרים הם ביטוחים לסכומים ספציפיים וחד פעמיים בעקבות התאונה עצמה. כמו כן, יש כאלו שאינם מכסים תאונות צבאיות, תאונות בעקבות טיפולים רפואיים או אפילו אנשי טיס.

אם לא תקראו היטב את המגבלות תוכלו להגיע למצב בו אתם עומדים מול חברת הביטוח אשר מסרבת בכל תוקף לשלם את המגיע לכם, בגלל סעיף כזה או אחר שחתמתם עליו בלי לשים לב. 

אם ככה, מה אפשר לעשות? 

לפני הכול, לבקש לקבל את הפוליסה ולקרוא אותה מההתחלה ועד הסוף. רובנו נוהגים לחתום בראשי תיבות בסוף כל עמוד, לקרוא פסקה פה או פסקה שם ואז להניח שהבנו הכול.

צריך לזכור שהאינטרס של חברת הביטוח שונה משלכם. המבטחת אינה מעוניינת לחלק כספים לכל מי שמבקש, ולכן מקשה על חלק מהתובעים ואינה מאשרת תביעות. לפעמים התובעים מתייאשים בדרך, לפעמים הם מוותרים מראש ויש כאלו שפונים לעורך דין שמתמחה בתחום כדי שיוכל לסייע ולהסביר כיצד ניתן לקבל את המגיע להם בתהליך הארוך מול החברה. 

טענות בהן נוהגות חברות הביטוח להשתמש 

נכות זמנית 

ברוב הפוליסות, הביטוח הוא נגד נכות לצמיתות כאשר האיבר הנפגע לא יחזור עוד לתפקד ולכן נדרש למעשה התשלום. מה קורה במידה והפגיעה היא זמנית אך אין לדעת עד מתי? או שמא מדובר על תהליך שיקומי ארוך טווח שכרגע לא רואים את סופו? חברות הביטוח נוהגות לציין, כי מדובר על מצב שיעבור בסופו של דבר ולכן המבוטח אינו זכאי לביטוח. 

אשם תורם 

לפעמים, מנסות חברות הביטוח להאשים דווקא את המבוטח באשמה למה שקרה לו. בין אם מדובר על נהיגה לא זהירה, הליכה במקומות מסוכנים או הסתכנות שלא לצורך – חברת הביטוח תמצא איך לסובב את הדבר כך שהיא תוכל לטעון שהמבוטח בעצם אשם במה שקרה לו ולכן היא אינה מחויבת לשלם.

גם בבית המשפט, להאשים קורבן במה שקרה לו זוהי טענה קשה, אך צריך להיות מוכנים לכך שזו אפשרות שעולה על השולחן בעת דיונים משפטיים וסכומים גדולים העומדים על הפרק. 

הסתרת מידע רלוונטי 

בעת ההצטרפות לביטוח, נדרשים רוב המבוטחים לספק הצהרות בריאות או פרטים על מצבם הרפואי. ומה קורה אם המידע שנמסר הוא חלקי או לא קיים? זוהי טענה שחברות ביטוח רבות נוהגות להיתלות בה.

הן מנסות להגיד שהסיטואציה בה המידע אינו נמצא אצלן באופן מלא גרמה לכך שהביטוח לא היה בהתאם לתנאי המבוטח – הפרמיה הייתה אמורה להתייקר בעקבות מידע חדש שנתגלה או שחברת הביטוח הייתה מסרבת לבטח אותו כלל. 

למה כדאי לקחת איש מקצוע במקרים אלו?

רוב המבוטחים אינם מודעים באופן מלא לזכויותיהם, ומצד שני הם סבורים שבעת צרה יש להם על מי לסמוך. התרבות בישראל משרה אווירה של “יהיה בסדר” ושאין מה לדאוג, אך ברגע האמת מסתבר שיש לא מעט סיבות לדאגה.

בעזרת עורך דין המומחה לתחום ניתן לקצר את משך ההמתנה לסכומים שאמורים להגיע מחברת הביטוח, להקל על המבוטחים במאבקם נגד החברה ולהתחיל את התהליך הבירוקרטי בעזרת אנשים המתמחים בכך ויודעים היטב כיצד להתנהל מול החברה וגם בתי המשפט. 

לפני שמתייאשים, כדאי לבדוק את האופציות ולגלות שהתהליך יכול להיות קל ונוח יותר.

מתי לפנות לעורך דין?

כדאי לפנות לעורך הדין תאונות דרכים בשלבים מוקדמים ככל האפשר לאחר תאונת דרכים. יש להודיע במכתב לחברת הביטוח על התאונה על מנת שהחברה תחל את הטיפול בתביעה ותבדוק את חבותה הביטוחית. במידה ויהיו מסמכים רפואיים נוספים ויחול שינוי במצבך כנפגע, ניתן תמיד לעדכן את החברה במשלוח מכתבי דרישה נוספים, ואף, כשיש צורך ,להגיש תביעה מתאימה ישירות לביהמ”ש.

נכות מתאונה
Sending
User Rating 5 (1 vote)