צלצלו עכשיו: 03-915-8400

Search
משרד עו"ד פייל ושות
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

רשלנות רפואית באבחון התקף לב בבית החולים

להאזנה:

 

לא רק כאבים בחזה – התקף לב הוא מצב קריטי, אשר בהיעדר טיפול נכון בזמן קצר, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך. על אף התקדמות מדע הרפואה והירידה בתמותה כתוצאה מהתקף לב, אחד מכל 25 מטופלים שמקבלים טיפול בבית החולים מת במהלך השנה הראשונה שלאחר האירוע. מהו התקף לב, מדוע יש לעיתים קשיים באבחונו, ומתי נדע כי התרחשה רשלנות רפואית?

 

מהו התקף לב?

התקף לב, או אוטם שריר הלב בעגה המקצועית, הינו מחלת לב איסכמית, שבה נוצר נמק בחלק משריר הלב, וכתוצאה מהמחסור באספקת דם, גורמת למוות של תאי שריר הלב באותו אזור.

ברוב המקרים, התקף לב מתרחש כתוצאה מחסימת אחד העורקים הכליליים על ידי הצטברות של פלאק טרשתי בדפנות העורק. בלא אבחון וטיפול נכון בתוך זמן קצר, עלול להיגרם למטופל נזק בלתי הפיך ואף להביא למוות.

 

מי נמצא בקבוצת הסיכון לחלות בהתקף לב?

הפלאק הטרשתי נוצר החל מגילאי העשרה ברוב האוכלוסייה הבוגרת, אך עם זאת, התהליך מואץ יותר בקרב קבוצת הסיכון למחלות לב, ובה מעשנים, סוכרתיים, בעלי משקל יתר, בעלי לחץ דם גבוה ובעלי היסטוריה משפחתית של מחלות לב.

 

כיצד מאבחנים התקף לב?

התסמינים הנפוצים ביותר להתקף לב הם כאב פתאומי בחזה ובזרוע השמאלית, בחילות, הקאה, קוצר נשימה, חרדה והזעה. עם זאת, קיימים גם תסמינים פחות נפוצים ומוכרים להתקף לב, אשר מקשים על האבחון הראשוני.

הכלים המשמשים לאבחון התקף הלב בבית החולים כוללים בדיקות דם, ובדיקת אק"ג. באמצעות בדיקת דם, ניתן לזהות אנזימי לב שהשתחררו למחזור הדם, ובאמצעות כך לקבוע כי אירע התקף לב. בבדיקת האק"ג ניתן לזהות אזור בשריר הלב הסובל ממחסור באספקת דם, ולקבוע את צורת המשך הטיפול בהתאם.

רשלנות רפואית באבחון התקף לב בבית החולים
רשלנות רפואית באבחון התקף לב בבית החולים

התקף לב שקט

בעוד שהתסמינים הנפוצים ביותר להתקף לב מוכרים לכל וזוכים לייצוג נרחב במדיה ובסרטי דרמה, התקף לב לא תמיד בא לידי ביטוי בכאבים חדים בחזה ובהיאחזות בזרוע השמאלית. קיימת שורה של תסמינים פחות מוכרים המצביעים על התקף לב, אשר לעיתים זוכה אף להתעלמות הרופאים, בשל אבחון שגוי. סוג התקף הלב הזה, המאופיין בתסמינים בלתי רגילים, מכונה התקף לב "שקט". התקף הלב השקט נפוץ יותר בקרב נשים, חולי סוכרת ומבוגרים, וניתן לזהות אותו רק לאחר שהתרחש באמצעות בדיקות בבית החולים, ובמקרה של אבחון שגוי, ומתן טיפול לא יעיל בעקבות כך, עלול להתעורר חשש לרשלנות רפואית.

 

אבחון התקף לב בקרב נשים

נשים נוטות לחוות התקף לב שקט בשיעור גבוה מגברים, אך קיימים גם תסמינים פחות שכיחים, אשר נשים רבות לא מייחסות להם חשיבות ולא משייכות אותם כלל להתקף לב, אשר מופיעים לרוב כחודש לפני התקף הלב. התסמינים הללו יכולים להופיע עם או בלי תחושת חוסר נוחות בחזה ושאר התסמינים הטיפוסיים להתקף לב, וביניהם ניתן למנות:

 • בחילות
 • תשישות כללית או עייפות לא מוסברת
 • קוצר נשימה
 • התעלפות
 • זיעה קרה
 • צרבת
 • סחרחורת
 • חרדה
 • עצבנות בלתי אופיינית

 

טיפול בהתקף לב

תחילה, בבית החולים מסווג התקף הלב לפי סוגו וחומרתו, וניתן טיפול בהתאם. לאחר התקף הלב, ניתנים טיפולים תרופתיים אשר ילוו את המטופל בהמשך חייו אף לאחר השחרור מבית החולים. בין היתר, ניתן טיפול באספירין ופלאביקס לצורך דילול הדם, תרופה להורדת כולסטרול, חסמי בטא המפחיתים תמותה לאחר ההתקף, ומעכבי אנזים ACE אשר מפחיתים את הנזק ארוך הטווח לשריר.

 

רשלנות רפואית באבחון התקף לב

כפי שהודגש, אבחון מוקדם ונכון של התקף הלב הוא קריטי למתן טיפול מתאים ועלול להציל חיים ולמנוע נזק בלתי הפיך. עם זאת, ייתכנו מקרים של טעות באבחון – במיוחד במצבים של התקף לב שקט או כאשר מופיעים סימפטומים לא טיפוסיים להתקף לב. במקרים אלה עלינו לבחון אם נגרם נזק בלתי הפיך למטופל ואם אכן התקיימה רשלנות רפואית אשר יכולה לבסס תביעה ולזכות את הנפגע או את יורשיו בפיצויים. בכל מקרה של חשד לרשלנות אבחון התקף לב, עלינו לבדוק אם הרופא נהג כפי שמצופה מרופא סביר. להלן מספר דוגמאות של התנהגות בלתי סבירה של צוות רפואית העלולה לבסס רשלנות רפואית באבחון התקף לב בבית החולים:

 • אי ביצוע בדיקת אק"ג במקרה של מטופל המלין על כאבים באזור החזה;
 • אי מתן טיפול מונע למטופל אשר נמצא בקבוצת הסיכון להתקף לב;
 • אי ביצוע צנתור אבחוני של עורקי הלב על מנת לשלול התקף לב;
 • אי הפנייה של מטופל המלין לראשונה בחייו על כאבים באזור החזה לחדר המיון.
לשיתוף לחצו:

על אף שאנו עושים מאמץ לפרסם תוכן עדכני ומדויק יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו עשוי להתעדכן ולהשתנות. העושה שימוש באמור, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
Array

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם