צלצלו עכשיו: 03-915-8400

חיפוש
רשלנות רפואית לוגו
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

רשלנות רפואית קרוהן – אבחון וטיפול

להאזנה:

 

רשלנות רפואית באבחון קרוהן עלולה ליצור נזקים רפואיים קשים ומורכבים. מתי ניתן להצביע על רשלנות ולהגיש תביעה מתאימה? לפניכם כל המידע בנושא.

 

מחלת קרוהן: מהתסמינים ועד הטיפול

קרוהן היא אחת ממחלות המעי הדלקתיות הנפוצות יותר, שפוגעת במערכת העיכול וגורמת לשלל תופעות כמו שלשולים, כאבי בטן ופיסורה. מדובר במחלה אוטואימונית גנטית, הנפוצה בעיקר בקרב גברים ממוצא יהודי-אשכנזי ומבטאת פגיעה בספיגת הוויטמינים כך שקיים חוסר תזונתי קבוע, שגורם לבעיות רפואיות כמו דלקות עיניים ומפרקים.

אבחון מחלת הקרוהן מתרחש כמעט תמיד בעקבות תלונות מצד המטופל, אם כי לעתים באקראי במהלך בדיקה גופנית או ספירת דם שהייתה להן סיבה אחרת. כאשר בדיקות אלו מעלות חשד, יש להמשיך בבירור ולהפנות את המטופל גם לבדיקת CT ובדיקת קולונסקופיה.

הטיפול בקרוהן הוא תרופתי ונועד לצמצום נזקי המחלה, נסיגתה ככל שניתן והקלה בתסמינים הקיימים. מאחר והחולים מבטאים טווחי חומרה שונים למחלה זו, משתנה גם הטיפול התרופתי הניתן להם:

  • טיפול אנטיביוטי שנועד לייעל את התפקוד של מערכת החיסון על ידי שלילת זיהומים
  • טיפול סטירואידי שנועד לטווח הקצר בהתאם לצורך בריסון המחלה ותסמיניה המוגברים
  • טיפול תרופתי בסלוזפרין נגד דלקת מפרקים
  • טיפול ביולוגי שמקל מאוד על תסמיני המחלה ומשיג הפוגה במצבים ממושכים
  • טיפול בניתוח במקרים כמו חסימת מעי

 

לאור כל אלו, קיימת חשיבות מהותית לאבחון יעיל של מחלת הקרוהן, לרבות אפיון ומיפוי תסמיניה וחומרתה בכדי להתאים למטופל את הטיפול הרלוונטי. העדר אבחון המחלה על אף תלונות וסימנים המעידים לגביה, אי הפניה להמשך בירור בעת ספירת דם לא תקינה, פענוח לקוי של הבדיקות או שגיאה בביצוען עשויים לבטא רשלנות רפואית באבחון קרוהן ולספק עילה לתביעה לנפגעים מכך.

רשלנות רפואית קרוהן – אבחון וטיפול
רשלנות רפואית קרוהן – אבחון וטיפול

רשלנות רפואית קרוהן – מתי היא מתקיימת?

למחלת הקרוהן יש סימפטומים דומים מאוד לאלו של מחלות אחרות. שלשולים יכולים לאפיין גם מעי רגיז למשל, בעוד שכאבי בטן תכופים ופתאומיים מתאימים מאוד גם לתסמיני מחלת הצליאק. כך או כך, רשלנות רפואית באבחון קרוהן תתבטא כל עוד הרופא לא ביצע בירור מקיף וממצה אחר תסמיני המחלה הקיימת, או ששלל את קיומה של המחלה כך שהיא התגלתה מאוחר יותר ואחרי שכבר נגרמו ממנה נזקים מסוימים.

רשלנות באבחון תתבטא גם בהעדר התייחסות לתסמינים עקיפים כמו דלקת מפרקים למשל, שהרופא לא מנסה לאבחן את הסיבה לה. לאבחון המחלה המוקדם יש חשיבות רבה במניעת הסבל הרב של החולים, בהפחתת התסמינים וכן בבלימת הידרדרות המחלה עד כדי שלביה החמורים.

 

רשלנות רפואית בטיפול במחלת קרוהן

כאמור, אבחנה מהירה ומדויקת תקבע גם את סוג הטיפול התרופתי הנדרש. רשלנות בטיפול במחלת קרוהן נובעת על פי רוב מהעדר התייחסות לחומרת המחלה או מהתאמה לקויה של התרופות, במינון ובאופן השימוש, הרגישות לתרופות והרקע הרפואי בקבלת תרופות ויעילותן בעבר. טיפול שגוי שגרם נזק, עלול להצדיק תביעת רשלנות רפואית בטיפול במחלה.

תביעת רשלנות רפואית באבחון קרוהן תוגש בכל מקרה שבו ניתן להראות כי הרופא המטפל פעל בחריגה מהסטנדרטים הרפואיים המקובלים או פרקטיקות הטיפול הקיימות.

כך למשל, רופא ששמע את תלונותיו של מטופל לגבי תסמינים מסוימים אך בכל זאת נמנע מלהפנות אותו לבירור מקיף לגבי מצבו, עשוי להיחשב כמי שהפר את יסודות חובת הזהירות. ברשלנות מהסוג הזה למשל, די בלהראות את הפרת חובת הזהירות על מנת להצדיק את עילת הפיצויים, גם בלא שנגרם נזק רפואי בפועל.

מקרה אחר של רשלנות באבחון המחלה עשוי להיות בעת פענוח שגוי של תוצאות בדיקות מסוימות (למשל קריאה לקויה של ה-CT), כך שניתנו תרופות שאינן מתאימות לשלב המחלה ושגרמו לנזק. אם ניתן למצוא ולהראות את הקשר הסיבתי בין הנזק הרפואי שנגרם לבין אותה אבחנה שגויה של תוצאות הבדיקות, הרי שניתן יהיה לקבל פיצוי בסכום משמעותי.

 

הוכחת רשלנות רפואית באבחון מחלת קרוהן

על מנת להוכיח את יסודות הרשלנות, על הנזקים והקשר הסיבתי שלה, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני רשלנות רפואית ושיוכל ללוות ולייצג אתכם בסטנדרטים מקצועיים חסרי פשרות, עד לקבלת תוצאה משביעת רצון.

משרד עורך דין דוד פייל נמצא תמיד לשירותכם ויוכל לייעץ, לכוון ולייצג אתכם גם בכל הנוגע לרשלנות רפואית באבחון מחלת הקרוהן. למשרדנו ידע נרחב בנושא והיכרות מעמיקה עם החוק והפסיקות הקיימות, יחד עם ניסיון רב ומוכח בהצלחות משפטיות בתחום ובקבלת סכומי פיצויים משמעותיים.

 

דוגמאות לרשלנות באבחון קרוהן

במקרה מפורסם לדוגמה, א' סבל מכאבי בטן ממושכים, שלשולים וירידה בלתי מוסברת במשקל. רופאיו חשדו בדלקת תוספתן כגורם לכך ולכן הופנה א' לבית החולים, שם נשלל החשד לכך.

הייתה זו שנת 1993 וא' שעבד אז בתחום המחשבים, המשיך לסבול מכאבים חריפים גם בשנה שאחרי ועד שהגיע לבירור אצל רופא מומחה. הרופא המומחה הפנה לבדיקות דם ולבדיקת גסטרואנטרולוגיה, משם לבדיקת CT ולאבחון גוש דלקתי בצד הימני תחתון בבטנו.

על פי פענוח הסי.טי, עלה החשד למחלת הקרוהן. המומחה שהפנה את א' לבדיקות ובחן את ממצאיהן, הפנה את א' לאשפוז בבית החולים לבירור מעמיק תוך כדי קבלת טיפול סטרואידי. אלא שא' התייצב רק כעבור יומיים בבית החולים והופתע לגלות שהחשד לקרוהן נשלל ובמקומו עלה צורך ניתוחי. בניתוח אותרה דלקת תוספתן והתוספתן עצמו נכרת. חודשיים לאחר מכן, החולה נאלץ לעבור ניתוח נוסף עקב הידבקות דלקתית במעי הגס.

כפי שאתם מבינים, רשלנות רפואית באבחון קרוהן ובכלל, עובדת גם לצד ההפוך – אבחנה שגויה למחלת הקרוהן, שמוליכה את הצוות הרפואי להלכות טיפוליות ופרקטיות אחרות לחלוטין מהצורך עקב המצב הרפואי האמיתי.

א' טען שהרופאים המטפלים לא השכילו לאבחן את דלקת התוספתן שלו והדבר אכן מהווה רשלנות רפואית באבחון קרוהן. הנתבעים טענו שכל הסימנים של א' לא הצביעו על דלקת התוספתן אלא על קרוהן ולכן ננקטו כל הפעולות הרצויות לטובת אבחון המחלה.

בית המשפט קיבל את עמדת הנתבעים. לגישתו, לא נפל פגם במהלך הטיפולים והאבחנות הרפואיות שבוצעו לא' ולאור התסמינים שסבל מהם, ניכר היה כי האבחנה למחלת קרוהן הינה אבחנה סבירה. גם לאור תוצאות בדיקת ההדמיה ניתן היה לשער שמדובר בקרוהן ולא בדלקת בתוספתן ולכן גם בעריכה והפענוח של בדיקה זו לא נפל כל פגם.

במקרה אחר, צעירה בת 20 הלינה על כאבי בטן קשים, אך במקום לקבל הפניה לבירור ולבדיקות מעמיקות, חשדו רופאיה שמדובר בלא אחרת מאשר מצוקה נפשית.

למרות שרופא המשפחה ציין בהפנייתו כי ישנו חשד לקרוהן, הגסטרואנטרולוג שאליו הופנתה ביטל את החשד באחת, דבק בגרסתו למצוקה נפשית וזאת ללא שום הסבר, תוך שמצבה של התובעת הולך ומידרדר ושהיא מקבלת טיפול פסיכיאטרי והנחיות תזונתיות מסוכנות ביותר למצבה האמיתי.

מצבה הגיע עד כדי עוויתות בטניות חמורות, נשירת שיער, הפסקת הווסת והחמרה הולכת וגדלה במצבה הרפואי. היא הלינה על כל אלו שוב בפני רופא המשפחה ומומחה הגסטרו, אך זכתה להתייחסות כ"מקרה נפשי" בלבד.

יותר משנתיים אחרי, כאשר סבלה בלתי נסבל, פנתה התובעת לבית החולים ושם נדהמו הרופאים לגלות שלאורך תקופה זו לא בוצעה לה כלל בדיקת קולונסקופיה שהביאה לאבחון מחלת הקרוהן ולטיפול תרופתי מתאים.

 

פנו אלינו ונשמח לעזור

אם נפגעתם מרשלנות רפואית באבחון מחלת הקרוהן, פנו אל משרד עו"ד דוד פייל ותאמו עמנו פגישה להערכת היקף הפיצויים ואפשרויות התביעה. אנו נקיים פגישה ראשונית בביתכם ללא כל התחייבות, תוך שטובי המומחים בתחומי המשפט והרפואה עומדים לרשותכם. צרו קשר ונשמח לפעול גם למענכם.

לשיתוף לחצו:

על אף שאנו עושים מאמץ לפרסם תוכן עדכני ומדויק יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו עשוי להתעדכן ולהשתנות. העושה שימוש באמור, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם