צלצלו עכשיו: 03-915-8400

חיפוש
משרד עו"ד פייל ושות
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן רירית הרחם

להאזנה:


 

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן רירית הרחם כוללת כל פגיעה ונזק רפואי שנגרמו כתוצאה משגיאות, טעויות או העדר ביצוע פעולות קריטיות במסגרת ההפניה, האבחון והטיפול במחלה, לרבות ניתוח להסרת רירית הרחם או כריתת רחם. האם ייתכן שנפגעת מרשלנות רפואית לפני, במהלך או אחרי הניתוח? קראי ובדקי.

 

סרטן רירית הרחם – תסמינים וגורמי סיכון

סרטן הרירית נחשב לשכיח למדי, כאשר הגידול הנפוץ ביותר הוא מסוג אנדוקרצינומה – גידול ממאיר ברקמת תאי האפיתל, שנגרם עקב שגשוג מוגבר ברקמת רירית הרחם. תסמיני האנדוקרצינומה הם דימומים חזקים במהלך הווסת, מיחושי בטן ואובדן תיאבון. למרבה הצער, רובם מתרחשים בשלב יחסית מאוחר, שבו בלימת המחלה קשה יותר.

למחלת סרטן רירית הרחם יש מספר גורמי סיכון, הכוללים בעיקר נשים שגילן 50-60, הסובלות מרמות גבוהות של אסטרוגן, עודף משקל ותזונה לקויה, העדר ביוץ, העדר הריונות, שחלות פוליציסטיות, התחלה מאוחרת של גיל הבלות או גידולים קודמים בשד או השחלות.

תביעות רבות בגין רשלנות רפואית של סרטן רירית הרחם נובעות מאבחון מאוחר מידי של הגידול. כידוע, ישנה חשיבות רבה לאבחון מוקדם של מחלת הסרטן, המביא לסיכויי ריפוי גבוהים יותר. כאשר התרחשו אבחון או בדיקות באופן לקוי, שיהוי של האבחון או הפניה לבדיקות מכל סיבה שהיא ואפילו אי שיוכה של מתלוננת על תסמינים לקבוצת הסיכון, ייתכן שהדבר ייחשב כרשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן רירית הרחם
רשלנות רפואית בניתוח לסרטן רירית הרחם

רשלנות רפואית באבחון סרטן ברירית הרחם

חשוב להבהיר שדרכי הזיהוי של סרטן ברירית הרחם לא כוללים רק בדיקת פאפ (PAP) כפי שמתרחש כדי לזהות גידול בצוואר הרחם. כדי לאבחן הפעם, יהיה צורך בבדיקת הטרוסקופיה, במסגרתה מוחדרת לחלל הרחם צינורית מיוחדת שבאמצעותה יש לדגום ביופסיה מרקמת הרירית ולבחון במעבדה האם ישנם שינויים בתאים שבתוך הרקמה.

מטופלת שלא תופנה לבדיקה זו ויתגלה בדיעבד שלקתה בסרטן רירית הרחם בדרגה חמורה, תוכל לתבוע ולקבל פיצויים בהתאם.

בנוסף ישנן מספר בדיקות נלוות שהמטופלת אמורה לעבור וביניהן לפרוסקופיה, בדיקת דם להערכת תפקודי הבד והכליות, אולטרסאונד ובדיקת CT. גם הפעם, אם לא התקיימה הפניה לבדיקות אלו, אם בוצעו הבדיקות באופן שגוי או שתוצאותיהן פוענחו באופן לקוי, ייתכן ומדובר ברשלנות רפואית.

 

חשיפת רשלנות רפואית בניתוח לסרטן רירית הרחם

הטיפול המקובל בסרטן רירית הרחם הוא כריתת רחם, במסגרתו נכרתים גם צוואר הרחם, השחלות והחצוצרות, על מנת למנוע גרורות באזורים אלו. טרם הניתוח יש לדגום ביופסיה גם מבלוטות הלימפה כדי לוודא שהגידול לא התפשט גם אליהן.

ניתוח זה מבוצע על ידי גניקולוג המתמחה באונקולוגיה, כאשר שיטת הניתוח היא לפרוסקופית בדרך כלל, אם כי ישנם מקרים שבהם יהיה צורך בניתוח תוך-בטני. במקביל, יבוצע לחולה טיפול הורמונלי ובמידת הצורך תעבור כימותרפיה והקרנות.

כל ניתוח שבוצע כאשר מתברר שבפועל לא היה בו צורך, שבוצע ברשלנות שהותירה הדבקות, זיהומים או דימומים, שלא הסירה במלואם את הגידול או הגרורות, שהותירה שאריות שונות או שחרג מפרוטוקולים, פרקטיקות או נהלים רפואיים משלב ההרדמה, לאורך הניתוח ועד להשגחה, הטיפול והמעקב שאחרי (לרבות מתן פרוגסטרון למניעת הישנות המחלה), עשוי להתגלות כרשלנות רפואית.

 

רשלנות שנגרמה כתוצאה מפעולות רפואיות לא סבירות

במעמד פגישת ההתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית, מתגלה לא פעם כי פעולתם של הרופאים או הצוותים הרפואיים חרגה מנהלים לגבי גילוי, אבחון, טיפול ומעקב אחר מחלת הסרטן, מה שפגע בפועל בסיכויי ההחלמה של המטופלים והביא לנזקים נוספים.

כאשר מדובר בסרטן רירית הרחם, אמור רופא המשפחה להפנות את המטופלת המשתייכת לקבוצת סיכון למחלה לבדיקות תקופתיות, בייחוד אם מדובר במטופלת בעלת גנטיקה לחלות במחלה. כמובן שחובת הזהירות הרפואית קובעת גם פעולות שנועדו להקטין את סכנות היווצרות המחלה, כמו למשל המלצה להיבדק אצל גניקולוג אחת לשנה ולנהל מעקב סדיר אחר הנושא. (rpmnwindiana.com)

על הרופא המטפל להמליץ גם על תזונה או להפנות לתזונאי, על פעילות גופנית סדירה והימנעות מנטילת אסטרוגן נטול פרוגסטרון. כאמור, המעקב אחר מצבה של המטופלת אמור לספק תמונה רחבה, כך שכל ממצא חריג ייבדק בהקדם האפשרי לעומק ותימנע האפשרות להתקדמות מדאיגה במחלה.

 

רשלנות בעת ניתוחי כריתת רחם

ההחלטה על כריתת רחם נחשבת אמנם לפרקטיקה המקובלת ביותר במצב של גילוי על סרטן רירית הרחם, אך אובדן הרחם שמעיד על אובדן האפשרות להביא ילדים לעולם, איננו מסב נחת לאישה הנאלצת לעבור את ההליך. מידי שנה מבצעות אלפי נשים כריתת רחם, חלקן הגדול עקב גילוי גידול ממאיר ברירית הרחם או צוואר הרחם והשחלות בדרגה חמורה.

עקרונית, חשוב לדעת שיש מקום לבדוק (בחלק מהמקרים לפחות) האם אפשר לטפל בבעיות פיזיולוגיות בסיסיות בדרכים פחות פולשניות ומכאיבות, הן נפשית והן פיזית, שכן ישנן נשים שסובלות מכאבים קבועים לאחר כריתת הרחם. אך ישנם גם מקרים שבהם הניתוח הוא בלתי נמנע.

כך או כך, על הרופאים לזהות באופן מדויק את הצורך בניתוח ולספק למטופלת מידע מלא לגבי חשיבות הניתוח ונחיצותו, סוג ההליך שעליה לעבור, את הסיכונים והסיכויים מהניתוח, השלכותיו, תופעות הלוואי, היתרונות והחסרונות.

כאשר המטופלת מקבלת תמונה מלאה בנוגע לטיפול במחלתה, היא תוכל לשקלל כראוי את היתרונות והחסרונות ולהסכים או שלא לניתוח שעתיד לשנות במידה רבה את חייה, בייחוד כאשר היא נמצאת עדיין בגיל הפוריות.

כמו כן, ההסכמה לניתוח מחויבת בחתימת המטופלת על טופס הסכמה. מטופלת שעברה את הניתוח ונגרמו לה נזקים רפואיים, אך לא הוסברו לה סיכוני הניתוח והשלכותיו ולא חתמה על טופס הסכמה מדעת, תוכל לתבוע בגין רשלנות רפואית בניתוח לסרטן רירית הרחם ולקבל פיצוי כספי בסכום משמעותי ביותר.

 

הליכים שנוגעים לאבחון והטיפול במחלה

את ההיסטרקטומיה (כריתת רחם) מבצעים באופן מלא או חלקי, תוך שהיא כוללת על פי הצורך גם את השחלות, החצוצרות, הנרתיק העליון ובלוטות סמוכות. אם נכרתו איברים אלו יחד עם הרחם, מדובר בכריתה רדיקלית.

את הפרוצדורה מבצעים דרך הנרתיק באופן לפרוסקופי, או דרך הבטן על ידי חתך כירורגי. כמובן שהשיטה הלפרוסקופית עדיפה, שכן מדובר בניתוח יעיל עם החלמה קצרה בהרבה והפחתה ניכרת של סיכוני הניתוח. לפני כן, ייתכן שיהיה מקום לנסות טיפולים פחות פולשניים כמו אבלציה הכוללת את הסרת רירית הרחם בלבד או ביצוע לפרוסקופיה לאזור האגן.

על הרופא להציג את כל אפשרויות הטיפול הקיימות למטופלת על סמך מצבה, סוג הגידול וחומרתו ולהסביר מהן ההשלכות של כל אחד מהטיפולים המוצעים.

מכאן והלאה, כל שגיאה, חריגה מנהלים או מפרקטיקות רפואיות מקובלות, העדר מעקב לאחר ניתוח ולמניעת הישנות המחלה ומתן טיפול מתאים עלול להיחשב כרשלנות רפואית.

 

תביעת רשלנות רפואית בניתוח סרטן רירית הרחם

אם את סבורה שנפגעת מרשלנות רפואית בניתוח לסרטן רירית הרחם, נגרם לך זיהום אחרי הניתוח, ישנן תופעות המשך קשות שלא ידעת עליהן, התרחשה פגיעה באיברים סמוכים או כל תרחיש אחר מן האמור בכתבה, ייתכן שיהיה ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית. ניתן להתייעץ איתנו כדי שנבדוק את המקרה ונעריך את סיכויי התביעה, על מנת לקבל עבורך את הפיצוי המקסימלי.

לשיתוף לחצו:

על אף שאנו עושים מאמץ לפרסם תוכן עדכני ומדויק יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו עשוי להתעדכן ולהשתנות. העושה שימוש באמור, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם