ביטוח חיים הנו הסכם בין חברת הביטוח לבין המבוטח, הקובע שבתמורה לתשלום דמי ביטוח (פרמיה) שישלם המבוטח, יקבלו יורשיו פיצוי חד-פעמי בגובה המוגדר בפוליסה.

לעיתים קורה שהמבוטח עמד בחלקו בהסכם ושילם את הפרמיות, אך כשמגיע חלקה של חברת הביטוח לקיים את חלקה בהסכם, היא מסרבת לשלם ליורשים את תגמולי הביטוח המגיעים להם. כאן המקום להיעזר בעו”ד המתמחה בנושא תביעות ביטוח חיים.

הסיבות בגינן חברות הביטוח מנסות להתחמק מתשלום תביעת ביטוח חיים

דחייה בגין ‘אי גילוי’, כלומר המבוטח הסתיר פרטים רפואיים מעברו. במקרה זה תטען חברת הביטוח כי מידע רפואי שהוסתר הינו סיבה לאי קבלתו לביטוח או לחילופין גביית פרמיה גבוהה יותר.

חברת הביטוח לוקחת על עצמה את הזכות לסייג את הפוליסה ולא לתת כיסוי ביטוחי למצבים מסוימים בגינם היא לא מתכוונת לפצות במקרה של תביעה.

פגם טכני, בסעיף זה תטען חברת הביטוח כי קיים פגם טכני בסיסי, כמו למשל אי תשלום הפרמיה על ידי המבוטח, ביטול הפוליסה או התיישנות התביעה.

תביעות ביטוח חיים – דואגים לכל מצב 

בעולם של היום, הכול יכול לקרות. אתם יכולים לנהל את חייכם בנחת, לאסוף את הילדים ולצאת לעבודה – והעולם כמנהגו נוהג. בוקר אחד אתם יוצאים מוקדם, אורזים את ארוחת הצהריים וחוטפים בננה לדרך. שאתם נכנסים לרכב או לאוטובוס, מאזינים לרדיו ומתחילים בנסיעה השגרתית שלכם לעבודה.

בין לבין אתם מעיפים מבט בשלטי החוצות שאתם עוברים לידם, נהנים מהעולם שמתעורר לאט לעוד יום ושמחים עם מה שיש לכם. נשמע כמו יום טיפוסי של כל אחד מאיתנו, אבל בן רגע אחד הכול יכול להשתנות.

אדם שבוחר לעלות על הכביש ולנהוג בצורה פרועה שתגרום לתאונת דרכים, אובדן שליטה על הבלמים או אפילו התקף לב ברגע שתסיימו את הנהיגה. אנחנו מתחילים את היום ביציאה מהמיטה, אבל אף פעם אי אפשר לדעת איפה נסיים אותו. זו הסיבה שצריך להיות מוכנים לכל מצב. 

תביעות ביטוח חיים – מגנים עליכם 

מה נותן ביטוח חיים?

במידה ואדם נפטר בטרם עת ישנו שבר רגשי עמוק של בני המשפחה. מלבד זאת, מדובר גם על אובדן הכנסה משמעותי שיכול להכניס את המשפחה למערבולת כלכלית.

ביטוח החיים בעצם מאפשר לאנשים לדעת שגם אם חס וחלילה פוקד אותם אסון או פטירה פתאומית, חברת הביטוח משלמת לבני המשפחה שלהם סכום מסוים המוגדר בביטוח והם יוכלו להיעזר בו כדי להשתקם, לפחות מן הבחינה הכלכלית. 

מי רוכש ביטוח חיים?

חשוב לדעת, כי ניתן לרכוש ביטוח חיים פרטי דרך כל חברות הביטוח הפעילות כיום בשוק.

מלבד אלו, חשוב להכיר כי יש אנשים רבים להם ביטוח חיים גם ללא ידיעתם. כיצד יכול דבר כזה לקרות אתם שואלים? כל אדם שלוקח משכנתא מחויב על ידי הבנק לעשות ביטוח חיים למקרה והוא לא יוכל להשלים את התשלומים הללו. בנוסף, בקרנות פנסיה רבות היום קיים מרכיב ביטוחי הכולל בתוכו ביטוח חיים.

מאחר וכמעט כל האזרחים בישראל עובדים בעבודה כזו או אחרת, ולרבים יש משכנתא המקפלת בתוכה ביטוח חיים – יוצא שבמקרה הצורך ניתן להשתמש בביטוח החיים. 

איך עושים זאת?

יש ליצור קשר עם חברת הביטוח ולתת להם את פרטי המבוטח, סיפור המקרה, אישורים רפואיים ולהמתין להחלטה שתגיע מצידם. יכול להיות שהכול יעבור חלק, אך פעמים רבות ישנם עיכובים במידה וחברת הביטוח מחליטה שהיא דוחה את התביעה ולא מוכנה לשלם את הסכום אליו היא מחויבת. 

באלו טיעונים יכולה לדחות החברה את הבקשה?

אי גילוי מוקדם 

כאשר המבוטח רוכש את הביטוח, הוא נדרש להצהיר על חלק בריאותי בו הוא מספר על מצבים רפואיים קודמים, היסטוריה משפחתית ועוד שאלות שחברת הביטוח שואלת. רק לאחר שיש  לחברות הביטוח את כל המידע, הן מאשרות או דוחות את בקשת הביטוח.

פעמים רבות טוענות חברות הביטוח כי הן אינן מחויבות לשלם את סכום הביטוח בגלל שהמטופל הסתיר מהמבטחת דברים שייתכן ו”תרמו” למותו.

הטענה היא שאם חברת הביטוח הייתה יודעת את כל הפרטים הללו מראש, הרי  שהיא לא הייתה מבטחת את האדם ולכן אין לה מחויבות לשלם. 

התיישנות המקרה 

לפעמים, המשפחה כל כך שקועה בטרגדיה שפקדה אותה, כך שלבני המשפחה לוקח זמן להתאושש ולהתחיל לברר פרטים על הביטוחים של הנפטר ולהגיש בקשות בהתאם.

כדי לא להימנע מבעיות, יש לציין כי תביעות ביטוח חיים עוברות התיישנות אחרי שלוש שנים בלבד! מה שאומר שאם התביעה לא הוגשה במהלך שלוש השנים לאחר פטירתו של האדם, היא מתיישנת וחברת הביטוח אינה מחויבת לשלם את כספים הביטוח. 

למרות הניסיונות של חברות הביטוח להתחמק מן התשלומים, ישנן פעמים שהן מציעות תשלומים מופחתים כדי לסיים את תביעת הביטוח או מנסותי להגיע עם המשפחה להסדר מחוץ לבית המשפט. כדאי להבין,  כי במקרים רבים חברות הביטוח ינסו להימנע מהוצאת הכספים מכיסן ולכן ינסו להתחמק בכל דרך אפשרית מהתשלום או לפחות לצמצם אותו עד כמה שניתן. זהו השלב בו אסור למשפחה להיכנע או להגיע להסדר.

קודם כל חשוב להתייעץ עם איש מקצוע המתמחה בתחום תביעות ביטוח חיים ולבקש ממנו חוות דעת. הוא יוכל לבחון את המקרה, להכיר את הנתונים ולראות האם ניתן לעשות משהו בנושא, להגיש תביעה או שמומלץ לשבת עם חברת הביטוח ולהגיע לעמק השווה.

למאמר אודות דחיית תביעות מוצדקות ע”י חברות ביטוח, מאת עו”ד דוד פייל לחץ כאן

תביעות ביטוח חיים
Sending
User Rating 5 (1 vote)