צלצלו עכשיו: 03-915-8400

חיפוש
רשלנות רפואית לוגו
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

סיעוד קורונה

להאזנה:

 

גמלת סיעוד קורונה הפכה לצורך ממשי הן בקרב חולים שנותרו עם הגבלות תפקודיות מפאת מחלתם והן בקרב סיעודיים שחוו פגיעה בזכויותיהם במהלך התקופה. מהן המגבלות שנוצרו בתחום הסיעוד מפאת משבר הקורונה וכיצד תובעים גמלה מתאימה במקרה הצורך?

 

סיעוד קורונה: שינויים ופערים לאורך התקופה

נגיף הקורונה תקף את העולם במפתיע, כאשר האוכלוסייה הפגיעה ביותר למחלה היא כמובן אוכלוסיית הקשישים והחולים הסובלים מהימצאות ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. הצורך בהפרדה ובשמירה על מרחב סטרילי לאורך התקופה יצר לא מעט שאלות בנוגע להתנהלותם של מי שזכאים לקצבת סיעוד קורונה וגם בנוגע למקבלי קצבת סיעוד עקב מצבם ללא קשר להדבקה.

נכון לסוף שנת 2021, חולים סיעודיים עדיין מבודדים יחסית ומצמצמים למינימום האפשרי את החיכוך עם יתר האוכלוסייה. במקביל לכך, חלקם משתמשים גם ברפורמת גמלת הסיעוד בכסף, המאפשרת כעת לחולים סיעודיים הזכאים לגמלת סיעוד קורונה ובכלל, להמיר בכסף את שעות הטיפול הביתי שניתנו להם.

 

ממירים בכסף את שעות הטיפול ונותרים ללא עזרה

על פניו זה היה נראה כמו הרעיון האידיאלי, בוודאי בתקופה שבה המשק מצוי במשבר. אלא שבפועל חולים סיעודיים רבים נאלצו להתמודד לבדם עם המצב שנוצר: מצד אחד הם חשופים להדבקה בכל יציאה מהבית, אך מנגד נותרים ללא סיוע מתאים אם בחרו להמיר בכסף את שעות הטיפול שקיבלו.

לכן בימים אלו סיעוד קורונה הוא סוגייה שחשוב להתייחס אליה גם ברמת תכנון ואופן קבלת הגמלה. בימי משבר, שעות הטיפול הופכות חיוניות יותר מגילומן בכסף ועל כן יש לפעול מול המוסד לביטוח הלאומי על מנת לבטל את ההמרה ככל שיש בכך צורך. בהקשר הזה, אם נתקלתם בבעיה מול הביטוח הלאומי, פנו אל עורך דין דוד פייל ונוכל לסייע לכם במהירות רבה ככל האפשר.

נציין גם שבשל העלייה בתוחלת החיים והגידול באוכלוסייה, הצורך בעובדים סיעודיים עולה מידי שנה. המחסור הנוכחי בעובדים סיעודיים הוא נתון ידוע שרק הולך ומעמיק ועל כן חשוב לעמוד על זכויותיכם באופן עיקש ובלתי מתפשר, כדי להימנע מהקצאות או הטיות אפשריות שנוצרו במערכת לטובת זכאים ספציפיים.

סיעוד קורונה
סיעוד קורונה

מהי גמלת סיעוד?

נהוג לייחס את ה"עולם" הסיעודי לבני הגיל השלישי, המתקשים בביצוע פעולות פשוטות ושגרתיות באופן עצמאי ולפיכך זקוקים לתמיכה שוטפת בביצוען.

בפועל קשישים מהווים את השכבה המשמעותית יותר, אך בהחלט לא היחידה, בתחום הסיעוד: ילדים בעלי צרכים מיוחדים, נפגעי תאונות עבודה ותאונות דרכים, נכים מפאת מחלה, תופעה רפואית או פציעה וכן תשושי נפש מהווים גם הם את האוכלוסייה הסיעודית במדינת ישראל. כל אלו זקוקים לשירותי סיעוד המסופקים בגמלת סיעוד מטעם הביטוח הלאומי.

תביעה לגמלת סיעוד מעניקה שירותים ומוצרים אפשריים לרבות שעות טיפול בבית, לחצן מצוקה, שירותי כביסה, מוצרי ספיגה ושעות ביקור במרכז יום לקשיש. מקבלי הקצבה רשאים להמיר את כל השירות שקיבלו בשעות טיפול סיעודי וכך לבנות לעצמם תוכנית שירות מתאימה.

רפורמת גמלת הסיעוד מאפשרת גם להמיר את הקצבה בחלקה או במלואה בכסף, תלוי במספר שעות הסיעוד שהוקצבו, הנובעות מהרמה הסיעודית שקבע הביטוח הלאומי (קיימות 6 רמות).

גמלת סיעוד קורונה המומרת לכסף מתאפשרת כל עוד קיים מטפל סיעודי ישראלי או עובד זר (חוקי ובעל היתר מרשות ההגירה), שמועסק במשך 6 ימים בשבוע, 12 שעות ביממה לפחות. כמו כן, אסור שהמטפל יהיה קרוב משפחה של המטופל ועליו להיות מועסק בשכר תחת חוזה כתוב.

 

זכאות לגמלת סיעוד

תביעות סיעוד מספקות גמלה המבוססת על השכר מעבודה. בטבלה הבאה תוכלו לצפות בסכומי ההכנסה המזכים לשנת 2021:

מצב משפחתי

 

גובה ההכנסה סוג הגמלה
יחיד עד 10,551 ₪

 

גמלה מלאה
יחיד 10,551-15,827 ₪

 

גמלה בשיעור 50%
יחיד מעל 15,827 ₪

 

אין זכאות לגמלת סיעוד
זוג עד 15,827 ₪

 

גמלה מלאה
זוג

 

15,827-23,740 ₪ גמלה בשיעור 50%
זוג

 

מעל 23,740 ₪ אין זכאות לגמלת סיעוד

 

הקריטריונים לקבלת תביעת סיעוד

תפקוד אישי: מבחן ADL בודק את יכולתו של מבקש הגמלה לשש פעולות בסיסיות: אכילה ושתייה, רחצה, קימה ושכיבה, התלבשות ושליטה בסוגרים. התפקוד כולל גם בחינת הצורך בהשגחה צמודה לשם הבטיחות העצמית או בטחון הסביבה.

נתונים אישיים: מבוטחים בביטוח הלאומי, אזרחי ישראל שגילם מעל 18 שנים.

אשפוז במוסד סיעודי: מאושפזים בבתי חולים ציבוריים וכלליים זכאים לגמלה עבור 14 ימי האשפוז הראשונים.

מתי תידחה תביעת סיעוד? אם לא קיימת עמידה בקריטריונים או כאשר מדובר בתובע שמקבל כבר קצבה אחרת כמו שירותים מיוחדים, גמלת טיפול אישי, גמלה ממשרד הביטחון או כל תשלום מהמדינה או הביטוח הלאומי בגין המצב הסיעודי.

גובה גמלת הסיעוד

קצבת הסיעוד המינימלית עומדת על 1,408 ₪

קצבת הסיעוד המקסימלית עומדת על 6,146 ₪.

 

איך מגישים תביעת סיעוד?

תביעת סיעוד קורונה ובכלל, מצריכה כמובן את מלוא הניירת הרפואית המעידה על המצב הסיעודי ורמת התפקוד. בנוסף, יש למלא טופס תביעה לגמלת סיעוד ולצרף את החומר הרפואי, אישורי הכנסות מ-3 החודשים האחרונים וכן ייפוי כוח או צו אפוטרופוס, ככל שהתביעה היא מטעם מיופה כוח או אפוטרופוס מצד התובע. אם מדובר בעיוור/ת, יש לצרף גם את תעודת העיוור שברשותם.

את הבקשה ניתן לשלוח באופן מקוון דרך אתר הביטוח הלאומי או לחילופין דרך הדואר בסניף הרלוונטי.

 

דחו את בקשתכם לגמלת סיעוד? אפשר לערער

ערעור על דחיית הבקשה יועבר לטיפולה של ועדת עררים המורכבת ממספר רופאים מומחים. בשלב הזה מומלץ בחום להסתייע בגורם משפטי שיפעל למען הצלחת הערעור וימנע דחייה נוספת. משרד עו"ד דוד פייל עומד לרשותכם בנושא כמלווה, מייעץ ומייצג שצבר הצלחות רבות בתחום זה.

 

תביעת סיעוד קורונה דרך חברות הביטוח

ככל שישנו ביטוח סיעודי קורונה דרך חברת ביטוח פרטית או דרך אחת מקופות החולים, ניתן לתבוע גם אותו ולקבל פיצויים מתאימים. פיצויים אלו משולמים חודשית במשך מספר שנים ומאפשרים התמודדות טובה יותר עם המצב הסיעודי ובפרט עם סוגיית מימון שעות הטיפול. גם כאן יוכל משרדנו לסייע לכם ולדאוג שהתביעה תתקבל והפיצוי יחול במלואו, ללא סייגים ודחיות.

 

מספר שאלות ותשובות לגבי סיעוד בתקופת קורונה:

  • כיצד לפעול אם המטפל/ת הסיעודי/ת נמצא/ת בבידוד? יש לפנות לחברה המספקת את שירותי הסיעוד ולאתר מטפלים חלופיים.
  • מה לעשות אם קשיש סיעודי נמצא בבידוד ללא מי שיטפל בו? אתם רשאים לקבל את קצבת הסיעוד בכסף, אם טרם נמצא מטפל מתאים.
  • האם קיימים שינויים בקבלת שירותים סיעודיים במקרה של סגר? מטפלים סיעודיים רשאים לספק שירותי סיעוד בכפוף לשמירה על ההנחיות. חברת ההעסקה של המטפלים תוכל גם לממן להם הסעות לבתים אם הופסקה פעילות התחבורה הציבורית. עובדים סוציאליים מהביטוח הלאומי לא מקיימים בסגרים ביקורי בית ואלו שנקבעו יידחו עד לסיום הסגר.

 

זקוקים לעזרה בנוגע לתביעות סיעוד וקבלת הזכויות? פנו אלינו!

משרד עו"ד דוד פייל מתמחה כבר למעלה מ-30 שנים בתחום הזכויות הרפואיות ותחומי משפט הנזיקין לרבות רשלנות באבחון רפואי, רשלנות בטיפול רפואי, ייצוג עורך דין תביעות סיעוד, ייצוג נפגעי תאונות דרכים ותאונות עבודה ועוד.

אנו מזמינים אתכם לפגישה לא מחייבת וללא עלות, בה נגיע לביתכם להערכה ראשונית של מקרה התביעה ונספק לכם הכוונה וייעוץ המאפשרים מקסום של הפיצוי הסיעודי וסל שירותי סיעוד קורונה בהתאם לצורך ומגבלות התקופה. צרו קשר ונעמוד לרשותכם בכל עת.

לשיתוף לחצו:

על אף שאנו עושים מאמץ לפרסם תוכן עדכני ומדויק יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו עשוי להתעדכן ולהשתנות. העושה שימוש באמור, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם