צלצלו עכשיו: 03-915-8400

חיפוש
רשלנות רפואית לוגו
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

רשלנות רפואית בלידת עכוז

להאזנה:

 

לידת עכוז נחשבת ללידה מעט מאתגרת אך אפשרית. ועם זאת, זהו סוג לידה שאיננו חף משגיאות, בייחוד כאשר לא מזהים כראוי את המצג ומנהלים את הלידה שלא בהתאם לפרקטיקה המקובלת. מתי הופכת לידת עכוז למקרה של רשלנות רפואית המזכה בפיצויים? המשיכו לקרוא למידע נוסף על רשלנות רפואית בלידת עכוז.

 

מצג עכוז במעמד הלידה

החל משבוע 28, הציפייה מהעובר היא להתהפך כאשר ראשו מופנה מטה אל תעלת הלידה. וכך בעת הלידה עצמה כאשר ראשו של התינוק יבצבץ החוצה, המיילדת או הרופא יוכלו לספק לו תמיכה מתאימה ולסייע להחלקתו התקינה. אך מה קורה כאשר התינוק איננו מתהפך והאיבר המופנה אל תעלת הלידה הוא דווקא העכוז?

מצג עכוז מתרחש ממספר סיבות אפשריות, ביניהן תצורת אגן מסוימת אצל האם, ריבוי מי שפיר, הריון מרובה עוברים, לידה מוקדמת וגם מסיבות שאינן ידועות, בהן העובר איננו מתהפך כמצופה בשבוע הריון מתקדם (מעל שבוע 35). כאן תוכלו למצוא מידע נוסף על רשלנות רפואית בלידה.

 

כיצד מתרחשת לידת עכוז?

בדרך כלל, מצגי עכוז שמאובחנים בבדיקת אולטרסאונד יביאו להמלצה על ניתוח קיסרי. לפני כן יהיה ניתן לנסות לבצע היפוך ידני של העובר על מנת לסייע לו להתהפך כראוי.

אם הלידה כבר מתרחשת והיולדת איננה מופנית לניתוח קיסרי, ישנם סיכונים אפשריים ללידה במצג זה. ראשית, מדובר בשיעור תמותה של פי שלושה ביחס ללידות במצג ראש תקין. שנית, הלידה עלולה לגרום לנזקים רפואיים חמורים, החל מהפרעות נשימה, פריקת איברים ושבירתם וכלה בנזקי נוירולוגים ושיתוק בלתי הפיכים. גם לאם עלולים להיווצר סיבוכים בעקבות אובדן דם משמעותי.

 

האם לידת עכוז יכולה להסתיים באופן תקין?

בהחלט. ההמלצה העקרונית אמנם היא לבצע ניתוח קיסרי במצב זה, אך ישנם מספר בתי חולים שבהם הידע והמיומנות בלידות מהסוג הזה קיימים ולכן כאשר היולדת מעוניינת בלידה נרתיקית רגילה ומבינה היטב את הסיכונים, ניתן ליילד בלידת עכוז בהינתן תנאים מתאימים לכך ועל פי שיקול דעתו של רופא בכיר.

כמובן שהמיילד במקרה כזה יהיה גניקולוג מנוסה, אך הגניקולוגים הללו אינם רבים. ועם זאת, לעתים לידה כזו היא הכרחית, כמו למשל בלידה טבעית של תאומים כאשר התינוק המוביל נמצא במצג ראש והשני במצג עכוז. או כאשר מגיעה יולדת בלידה פעילה מתקדמת מאוד וכבר אי אפשר להספיק לנתח אותה.

רשלנות רפואית בלידת עכוז
רשלנות רפואית בלידת עכוז

רשלנות רפואית בלידת עכוז – הסוגים השונים

רשלנות רפואית בלידות עכוז מתרחשת כאמור בזיהוי שגוי של מצג זה וניהול הליך לידה בלתי מתאים. חשוב להבהיר שמצג עכוז מהווה שם כולל למספר מצגים דומים וחובה לזהות את המדויק מבניהם לפני הלידה עצמה. כך לדוגמה, מצג עכוז יכול להיות כזה שבו רגלי התינוק הן האיבר שמופנה כלפי תעלת הלידה (Incomplete and Footling Breech) ובמקרה כזה חובה ליילד בקיסרי בלבד.

מבחינת נהלים רפואיים שמתייחסים ללידות עכוז, נדרשת נוכחות של שני רופאים בחדר הלידה שאחד מהם לפחות הוא רופא מומחה ובעל ניסיון רב. אם לא הייתה נוכחות כזו בחדר הלידה ונגרם נזק ליילוד או לאם לרבות נכות צמיתה או מותו של התינוק חלילה, הדבר עשוי להיחשב כרשלנות רפואית.

גם כאשר הצורך הוא להפנות את היולדת לניתוח קיסרי אך הדבר איננו מתבצע בהתאם לנהלים או הפרקטיקות הרפואיות המקובלות ובייחוד כאשר היולדת איננה מופנית על אף הנהלים שמצביעים על כך, לניתוח קיסרי דחוף, וככל שנגרם מכך נזק, הדבר מהווה רשלנות רפואית.

 

מצג העובר חייב לידה קיסרית, אך הצוות בחר אחרת

במקרה לדוגמה, הגיעה יולדת בשבוע מתאים ללידה לבית החולים. בבדיקת המוניטור שנערכה לה, התגלה סיבוך מיילדותי קשה אך מוכר למדי של "צניחת חבל הטבור" יחד עם מצג עכוז שבו רגלי העובר מלפנים. הנהלים הרפואיים קובעים כי לידה כזו חובה ליילד בניתוח קיסרי בלבד, אך למרות זאת בחר הצוות וללא כל הסבר להמתין שעות רבות עד להתפתחות של לידה ספונטנית.

התוצאה הייתה קשה ומרה: הצוות הבחין מאוחר מידי בטרגדיה המתהווה לנגד עיניו והבהיל את היולדת לניתוח קיסרי דחוף. למרבה הצער לא היה ניתן לעצור את הלידה הפעילה שכבר החלה וצניחת חבל הטבור (מצב שבו חבל הטבור יורד לחלק התחתון ברחם כך שהוא מופיע בתעלה לפני גוף העובר) גרמה למצוקה עוברית קשה, שגרמה לנזק מוחי חמור ובלתי הפיך.

 

 

חובת הזהירות הרפואית

הצוות הרפואי מחויב לפעול בכל עת בהתאם לחובת הזהירות הרפואית, לפיה עליו לתת את הדעת לסיכונים אפשריים ולבצע כל שביכולתו כדי להימנע מהם. בלידות, הופכת חובת הזהירות לצורך לשמור גם על שלומם של האם ותינוקה ולמנוע מהם כל סיכון שעלול לגבות מחיר יקר במיוחד.

ולכן כאשר צוות מפר את הנהלים הרפואיים, הרי שהוא מפר הלכה למעשה את חובת הזהירות הרפואית. מכיוון שזוהי הפרה יסודית, מדובר ברשלנות רפואית שמצדיקה תביעת פיצויים.

 

רשלנות רפואית על פי מבחן הרופא הסביר

כידוע, גם בלידות עכוז ככל לידה אחרת, ייתכנו נזקים שאינם באשמת הצוות המטפל. חלקם מוגדרים כ"כוח עליון" – כלומר תרחישים שלמרות כל הניסיונות לטפל בהם בדיוק מרבי, במהירות ומתוך חובת הזהירות עדיין מסתיימים למרבה הצער שלא בהתאם לציפייה.

חלק אחר מהנזקים אכן נגרמים בעקבות הפרה של נהלים ופרקטיקות רפואיות – כאלו שאם רופא סביר אחר היה אמור לקבל לגביהם החלטה, הוא היה נוהג אחרת לגמרי.

מבחן הרופא הסביר הוא מבחן משפטי ידוע בדיונים בתיקי רשלנות רפואית והוא נועד להסביר את הקשר הסיבתי בין התרשלות הנתבעים לבין הנזק שגרמו לו בדיעבד. מבחן זה בודק האם נלקחו החלטות שכל רופא סביר היה לוקח במצב רפואי דומה. אם התשובה על כך היא לא, אזי מדובר ברשלנות רפואית המזכה בתשלום פיצויים.

 

חריגה מנהלים רפואיים המהווה רשלנות רפואית בלידת עכוז

במקרה ידוע משנת 1991, נולד תינוק בלידת מלקחיים מכיוון שהיה במצג עכוז. במעמד הלידה לא נכח רופא גניקולוג מיילדותי מומחה ולא הוזעק רופא תורן לחדר הלידה. מאחר ואף גורם מקצועי לא נמצא במקום כדי להחליט על לידה קיסרית, הלידה בוצעה באופן וגינלי על ידי מלקחיים וזאת מבלי שהוסברו ליולדת ההשלכות והסיכונים של הליך הלידה שנבחר עבורה.

כאמור, מדובר בחריגה ברורה מהנהלים ובכשל בעמידה במבחן הרופא הסביר, שכן קיימת חובה להימצאות שני רופאים בחדר הלידה כאשר אחד מהם הינו גניקולוג מיילדותי מומחה ומנוסה.

 

מהלך גיבוש התיק וניהול התביעה

כדי להוכיח את הרשלנות הרפואית בלידת עכוז, יש צורך להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא ויוכל לייצג את התובעים מתוך מיומנות וניסיון נרחבים בניהול תיקים מהסוג הזה.

גיבוש התיק מתבצע תוך כדי איסוף קפדני של כל הניירת הרפואית הרלוונטית למהלך ההריון והלידה עצמה, טיפולים שהיילוד הפגוע נדרש לבצע וכן עריכת חוות דעת מומחה המציגה את הקשר הסיבתי בין הנתונים שמצויים בניירת ובין הנהלים הרפואיים הקיימים לאותו מקרה.

לאחר הגשת התיק לבית המשפט וקבלת מועד לדיון, התביעה תציג את טענותיה ותנסה לשכנע שאכן מדובר ברשלנות רפואית. אם השופט השתכנע בכך, הוא עשוי לפסוק פיצויים בסכום של מאות אלפי שקלים.

 

נפגעתם מרשלנות רפואית? פנו אלינו בהקדם

משרד עו"ד פייל ושות' מזמין אתכם להתייעצות ראשונית ובלתי מחייבת, בה נוכל לבחון את פרטי המקרה ולהעריך את סיכויי התביעה. לאורך 20 שנות ניסיון צבר המשרד מיומנות וניסיון עשירים ביותר בתחום הרשלנות הרפואית וניהל תביעות בהיקף של מיליוני שקלים אותם קיבלו כפיצוי לקוחותינו. צרו עמנו קשר לתיאום פגישה ונחזור אליכם בהקדם.

לשיתוף לחצו:

על אף שאנו עושים מאמץ לפרסם תוכן עדכני ומדויק יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו עשוי להתעדכן ולהשתנות. העושה שימוש באמור, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם