צלצלו עכשיו: 03-915-8400

Search
משרד עו"ד פייל ושות
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

רשלנות רפואית אורתופדיה ומחלות עצב

להאזנה:

 

כל אחד מאיתנו מבצע טעויות מפעם לפעם במסגרת עבודתו. אך מה קורה כאשר הרופא מבצע טעות? שגיאה ולו קטנה ביותר במסירת הדיאגנוזה הרפואית, במתן הטיפול, במהלך ניתוח ואפילו לאורך תקופת השיקום עשויים להזיק ולהרע משמעותית למטופל, להבדיל מטעויות של בעלי מקצוע אחרים.

כאשר מצבכם הרפואי הולך ומחריף כתוצאה ממתן טיפול רפואי שקיבלתם, ייתכן ויהיה ניתן לומר כי בוצעה כאן רשלנות רפואית. כאשר מדובר על רשלנות רפואית בטיפולי אורתופדיה, הסוגיה אף קשה וחמורה יותר:
המטופל עלול לסבול מנזק פיזי בלתי הפיך ולהפוך חלילה לבעל נכות ובמקרים קיצונים גם לסיעודי. אין צורך לדון בגודל הנזק העצום שנגרם לאדם כזה מכל הבחינות, אך בהחלט יש צורך להסביר מעט בנוגע להליך התביעה בגין רשלנות רפואית בתחום האורתופדי, ממה היא מורכבת וכיצד מתבצע ההליך המשפטי.

 

רשלנות רפואית – על מה ומי?

כל אחד מאיתנו זקוק לטיפול רפואי כלשהו במהלך חייו. במצב של גרימת נזק כתוצאה מההתקשרות הרפואית, רשאי אותו אדם לתבוע פיצויים וזאת כאשר יוכל להוכיח שאם הליך הטיפול היה מתבצע או נמסר בדרך אחרת, לא היה נגרם אותו נזק. לרוב התביעה וההוכחה מתייחסות לרופא המטפל שהתרשל בטיפול שהעניק. כלומר, בשפה המשפטית, לא בוצע כאן טיפול סביר.

המקרים יכולים להיגרם בשל הוראות לשימוש שגוי בסוג התרופה או המינון, אי הגשת טיפול רפואי נכון או מתאים, ביצוע מעקב רפואי או הליך טיפולי לקוי וסיכון המטופל במסגרת הטיפול. זה הזמן לציין שכל רופא שואף להטיב עם מטופליו ולא לגרום להם נזק מכוון, נוסף על כך שכל הליך רפואי כרוך בסיכונים מסוימים אך נועד לייצר בסופו של דבר איכות חיים טובה ונוחה יותר למטופל.

כאנשים הצורכים טיפול רפואי כלשהו, חשוב שתהיו ערים ומודעים לסוג הטיפול שמוענק לכם והאופן שבו הוא מתבצע, על מנת שלא תחוו בשום מקרה מצב שגורע משלמות גופכם. זו גם הסיבה שלא תהיה לכם עילה לתבוע דמי פיצויים במצב שבו נגרם נזק או סיבוך כתוצאה מהיסטוריה רפואית בלתי מדווחת כראוי או רגישות לטיפול כלשהו.

רשלנות רפואית אורתופדיה ומחלות עצב
רשלנות רפואית אורתופדיה ומחלות עצב

נזקים ורשלנות אפשריים בתחום האורתופדיה

יוסי הגיע למוקד הרפואי של קופת החולים בה הוא מבוטח והתלונן על כאבים חזקים ברגל שמאל. חצי שעה קודם לכן הוא עוד שיחק כדורגל במגרש עם חברים, כשתמרון ובעיטה לא נכונים לכיוון השער גרמו לו להתרסק על הדשא ולצרוח מכאבים.

מהמוקד הרפואי הוא הופנה למיון לצילום שלא העלה כל ממצא לגבי חבלה. הרופא שלח מכאן את יוסי הביתה עם אבחנה על מכה יבשה בלבד והציע לו להשתמש במשכך כאבים במידת הצורך.

יוסי שב לתפקוד ביום שלאחר מכן עם צליעה קלה. בימים שלאחר מכן החמירה הצליעה עד כדי מצב של חוסר יכולת לדרוך על הרגל, בתוספת נפיחות מדאיגה באזור המכה. כאשר שב לצילום נוסף, התברר כי רגלו שבורה ובמקביל התפתח בה זיהום מסוכן.

תחום האורתופדיה עוסק בכל הנוגע לפגיעות שהתרחשו בעצמות או שרירי הגוף. רוב התביעות בגין רשלנות רפואית בתחום מתרחשות במקרים דומים לזה של יוסי הקשורות בשברים או נקעים שלא אובחנו או טופלו כשורה, בוצע בהם איחוי לא נכון ולא נבדקו סימפטומים נלווים. במקרים אחרים נגרמו למטופל צליעה, נכות, בעיות שונות במפרק והזדקקות לניתוח.

למידע נוסף על רשלנות רפואית באבחון שבר.

גם טיפולים יקרים וממושכים שהוכחו בסופו של דבר כבלתי יעילים, מספקים עילה לתביעה. לצידם גם מצבים שבהם הרופא לא ערך הסבר ראוי לפני ביצוע ניתוח כלשהו למנותח והציג בפניו את כל המידע לגבי ההליך, הסיכונים, אחוזי ההצלחה ותסמינים נלווים אפשריים או תופעות לוואי שעלולות להתפתח (כגון כאבים, צליעה, שיתוק, נכות גפיים ועוד).
תחום האורתופדיה עצמו כולל התמחות בת חמש שנים המתבצעת עם סיום לימודי הרפואה ולאחריה מתבצעת תת התמחות באורתופדיית ילדים, גב, עמוד שדרה. ענף זה מהווה כ-3% מכלל הרופאים, מה שהופך אותו לתחום רופאי מוכר ביותר.

וכך מתבצעת הגשת התביעה

על מנת שתתקיים עילה לתביעה, יש להמציא חוות דעת מאת אורתופד המפרטת את ממצאיו לגבי הרשלנות שהתקיימה סביב נושא התביעה. המטופל יהיה זכאי לפיצויים אך ורק אם יקבל בית המשפט את קביעתו ועל סמך גודל הנזק והסיכונים האפשריים בעתיד.
עורך דין שמבין היטב את תחום האורתופדיה יוכל להציג את הדברים באופן ברור, מסודר, מנומק ומפורט, לצורך שכנוע השופט וקבלת סכום הפיצויים הגבוה ביותר, ככל שניתן.
החשיבות לעורך דין מומחה ברשלנות רפואית בתחום האורתופדיה חשובה מאין כמוה להצלחת התיק, כאשר בענף רפואי זה תמיד יהיה צורך להציג את השתלשלות העניינים המלאה על מנת להעביר את תמונת המצב הקיימת ולקשר בין הפציעה לגרימת הנזק בשל אותה רשלנות.
בעת הדיון המשפטי, יבצע השופט מבחן המכונה "מבחן הרופא הסביר" – כלומר עד כמה אותו רופא מטפל או מנתח התנהל באופן סביר שמניח את הדעת, מסר את כל המידע הרלוונטי למטופל שלו ונאבק לשיפור מצבו של המטופל למרות הפגיעה והנזקים שנגרמו כתוצאה מהתנהגות הרופא.
זהו מדד הרשלנות בו משתמשת מערכת המשפט כדי לאמוד את הרשלנות לעומת הנסיבות. אם לא עומד אותו אורתופד מטפל במבחן הרופא הסביר, ישקול השופט לפסוק את רף הפיצויים האפשרי הגבוה ביותר לטובת התביעה.

על גבס ורשלנות

דניאל נפגע בתאונת עבודה שגרמה לריסוק ידו (סוג שבר המכונה comminuted fracture) ולאחר שקובעה מחדש, הוא טופל בסד גבס. עם סיום תקופת הטיפול, חזר דניאל לאורתופד שלו והתלונן על כאבים עזים ונפיחות בידו.
האורתופד טען כי העניין שכיח ובר חלוף ואין מקום לדאגה. דניאל שב והתלונן כשידו החלה להכחיל, אך הרופא שוב התייחס בביטול לתלונתו. כתוצאה מכך בסופו של דבר, נגרם לדניאל נזק בלתי הפיך בידו.
הדס הייתה בת 11 כשנפלה נפילה חזקה מאוד מאופניה ונגרם לה שבר במרפק. היא נותחה וגובסה, אלא שכעבור יומיים ידה התנפחה ונגרם לה נמק.
בשני המקרים, פסקו השופטים כי הרופאים המטפלים התרשלו בקיבוע הגבס, לא נצמדו להליכים רפואיים מתאימים לגיבוס בסד גבס ואף הוסיפו חטא על פשע כששחררו את המטופלים בחיפזון מבית החולים, בניגוד לנהוג במצבים אלה.
כל נזק הנגרם כתוצאה מאופן התקנת הגבס נחשב לרשלנות וחשוב לפעול למען קבלת מלוא הזכויות ודמי הפיצויים.

חוסר הסכמה מראש לניתוח

שני נאלצה לעבור ניתוח לאיחוי חוליות. הליך יחסית שגרתי ונפוץ, אלא שבמהלך הניתוח, גילה הרופא כי קיימת צלקת שמכסה את שורשי העצבים והחליט בו במקום לנתחה.
כתוצאה מכך נגרמו לה נזקים רבים ואיומים, כאשר החמור מכל עומד בבסיס חוסר הסכמתה לניתוח זה והפגיעה באוטונומיה שלה על גופה.
לא הוסברו לה מראש הליכי הניתוח, סיכוייו וסיכוניו ועל כן היא זכאית לפיצויים גבוהים בגין רשלנות רפואית בתחום האורתופדיה.
אם נפגעתם חלילה בכל מסגרת טיפול אורתופדי קיימת, מומלץ לפנות למשרדנו על מנת לבחון את אפשרויות התביעה והשגת רווחה ושיפור במידת מה באורח חייכם שניזוק מאז ולא בהכרח שב למסלולו התקין.
נוכל לבחון יחד את הנסיבות, התנאים ומידת הרשלנות, על מנת לגבש תביעה מתאימה שתמצה את זכויותיכם ותעניק לכם פיצוי הולם.

מחלות עצב

מחלות עצב הן קבוצה של מחלות גנטיות תורשתיות המופיעות בצורות קליניות שונות. המחלות נבדלות זו מזו במאפיינים הגנטיים שלהן, בשכיחותן, במהלך המחלה, בסיבוכים הרפואיים השכיחים ובתוחלת החיים של החולים.

המהלך של חלק מהמחלות איטי והן יכולות להיעצר ואילו המהלך של מחלות אחרות יכול להיות מהיר והתבטא בחולשת שרירים מתקדמת שעלולה להתפתח עד לשיתוק של שרירי הנשימה ומוות. ישנם מקרים שהטיפול הניתן אינו מתאים ויעילה לתביעה בתחום רשלנות רפואית.

מספר תפקודים שעלולים להיפגע עקב רשלנות רפואית אורתופדיה ומחלות עצב:

ירידה מתקדמת בתפקוד בחיי היום יום – קצב הירידה בתפקוד קשור לקצב ההתקדמות המחלה או הרס השרירים. אחד היעדים הטיפוליים במחלות אלה הוא לעכב ככל האפשר את השלב שבו הילד או המבוגר יאבדו את יכולת הניידות בהליכה ויזדקקו לכיסא גלגלים.

עיוותים (דה-פורמציות) וליקויי יציבה – הפגיעה החמורה בכוח שרירי הגב והבטן.

איבוד של טווחי תנועה אקטיביים ופאסיביים – הירידה בכוח השרירים ובתפקוד מכתיבים לחולה אורח חיים לא פעיל ובמקרים הקשים ניידות על כיסא גלגלים. חוסר הפעילות גורם לחוסר הפעלה מספקת של המפרקים ולחוסר מתיחה של השרירים והרקמות הרכות הסמוכות.

רשלנות רפואית בטיפול במחלות אורתופדיה ועצב זוהי תופעה קשה ממנה סובלת מערכת הבריאות בשנים האחרונות. למרות שהחולים סובלים מסימפטומים האמורים להדליק נורה אדומה בקרב הרופאים המטפלים, חוסר הרצף במעקב הרפואי גורם למקרים רבים ליפול בין הכיסאות – כתוצאה מכך מוזנחים המטופלים והמחלה פורצת בגופם. 

לשיתוף לחצו:

על אף שאנו עושים מאמץ לפרסם תוכן עדכני ומדויק יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו עשוי להתעדכן ולהשתנות. העושה שימוש באמור, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
Array

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם