לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

עורך דין נזקי גוף

נזקי גוף – מה זה אומר?

פעמים רבות הנזק הוא בלתי הפיך ולא ניתן לחזור למצב בריאותי תקין. לכן, במקרים כאלו הדרך היחידה לנסות ולהקל על נזק, הסבל והכאב היא בפיצוי כספי

תחום נזקי הגוף הינו תחום מורכב ורחב היקף, ומתייחס לשאלות משפטיות בתחומים הבאים: תאונות דרכים, רשלנות רפואית, נזקים לגוף בעקבות תאונת עבודה ועוד.

תביעות נזקי גוף הן תביעות מורכבות מאוד.

על מנת לקבל את הפיצוי ההולם בתביעות אלו, עורך דין נזקי גוף צריך להיות בעל ניסיון רב ובעל היכרות רבה עם התחום המשפטי והרפואי באחד.

נזקים לגופו של אדם יכולים להיגרם בגין שלל מקרים – בין אם מדובר בתאונת עבודה, תאונת דרכים או מקרה של רשלנות רפואית. לנזקים רפואיים יש השלכות כלכליות נרחבות אשר נובעות, בין היתר, בשל הצורך בטיפולים רפואיים, הוצאות יתרות בגין המצב הרפואי וכן אובדן היכולת להשתכר בשל הפציעה;

בשל כל הסיבות הללו, יש צורך בקבלת פיצוי בין אם מן המוסד לביטוח לאומי, חברת הביטוח המבטחת ובין אם ממי שהסב לנפגע את הנזק.

 

נזקי גוף כתוצאה מרשלנות רפואית 

רשלנות רפואית עולה לכדי כל אותם מקרים במסגרתם ניתן לאדם טיפול רפואי רשלני וכושל שהסב לו נזקים או לחלופין, כי לאדם לא ניתן הטיפול הרפואי שהיה צריך להינתן לו על פי נסיבות העניין שלאחר מכן, הובילו לנזקים אצל המטופל. 

 

מה יש להוכיח ברשלנות רפואית 

ברשלנות רפואית יש לעמוד על כמה רכיבים מהותיים על מנת שניתן יהיה לתבוע את הרופא או הצוות הרפואי שהסבו בהתנהגותם נזק למטופל. 

עורך דין נזקי גוף
עורך דין נזקי גוף

נזק

ראשית כל ומטבע הדברים, על נפגע הטוען לרשלנות רפואית, להוכיח כי הוסב לו נזק. בהיעדר נזק, אין מקום לתביעה בגין רשלנות רפואית. את הנזק בעת תביעת רשלנות רפואית יש להוכיח באמצעות חוות דעת רפואית מקצועית מטעם רופא מומחה – על כך, נעמוד ונרחיב להלן. 

 

התרשלות 

רכיב חשוב נוסף הוא כמובן רכיב ההתרשלות – התרשלותו של הרופא או הצוות הרפואי היא למעשה העובדה כי פעולותיהם היו לא מקצועיות שלא על פי הסטנדרט הפרקטיקות הרפואיות המקובלות בתחום. סטייה מן הסטנדרט בין אם במעשה ובין אם במחדל – תקיים את רכיב ההתרשלות. 

 

התרשלות במעשה

התרשלות במעשה עולה לכדי כל אותם מצבים ומקרים בהם במהלך הטיפול הרפואי נעשו טעויות שלא היו צריכות לקרות ככל שהרופא היה נוהג במקצועיות ועל פי הפרקטיקה הרפואית המקובלת בתחום. 

 

התרשלות במחדל

התרשלות במחדל עולה לכדי כל אותם מקרים בהם הרופא או הצוות הרפואי נמנעו מלעשות דבר מה שהיה עליהם לעשות על פי הפרקטיקות הרפואיות המקובלות בתחום; ואילו נמנעו מלעשות כן. 

 

קשר סיבתי 

הקשר הסיבתי למעשה מקשר בין הנזק ממנו סובל המטופל לבין התרשלותו של הרופא או הצוות הרפואי. הלכה למעשה, הקשר הסיבתי צריך להצביע על כך שהתנהגותו הבלתי מקצועית של הרופא היא זו שהביאה לקרותו הנזק – קרי, שאילו ההתרשלות לא הייתה מתרחשת לא היו נגרמים למטופל הנזקים מהם הוא סובל בהווה. 

 

נזקי גוף מול ביטוח לאומי

כאשר אדם נפגע הוא רשאי להגיש תביעה לקבלת תגמולים מן המוסד לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי יבדוק את פגיעותיו של המבוטח באמצעות קבלת חוות דעת מהוועדה הרפואית שתחליט האם יש מקום בקביעת תגמולים כאלה ואחרים ו\או, בהמשך הטיפול, אחוזי נכות. ראו מאמרנו בעניין זה – "ביטוח לאומי תאונת עבודה". 

 

נזקי גוף מול חברת הביטוח

להרבה אנשים יש ביטוח בחברות ביטוח כאלה ואחרות, להן הם משלמים לאורך כל חייהם על מנת שאם יתרחש אסון, הם יוכלו להיות בטוחים שיהיה להם גב כלכלי שיתמוך בהם בעת צרה. הלכה למעשה, בעת התרחשות מקרה מצער שכזה – הלוא הוא "מקרה ביטוח" ניתן יהיה לפנות לחברת הביטוח לקבלת הפיצוי על פי המוסכם בפוליסת הביטוח. 

 

סיוע מעורך דין 

סיוע מעורך דין עשוי להיות הכרחי בעת תביעת חברת הביטוח בגין תאונה שהסבה למבוטח נזקי גוף כאלה ואחרים ועל אחת כמה וכמה במידה וחברת הביטוח דוחה את חובתה לתשלום הפיצויים – בין אם בשל סיבות מהותיות כמו היעדר גילוי, החרגות כאלה ואחרות ובין אם בשל סיבות טכניות כמו התיישנות או היעדר תשלום לחברת הביטוח. ראו מאמרנו בעניין זה "תביעת ביטוח נכות מתאונה". 

 

עורך דין לנזקי גוף – מתי תצטרכו

הלכה למעשה, בשל הבירוקרטיה ולעתים אף הצורך בניהול משפט, ברוב המקרים סביר להניח שתצטרכו להזדקק לשכירת שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום הנזיקין בכלל ונזקי הגוף בפרט. 

 

מקרים בהם לא ברור על מי האשמה

לעתים, יתכן ואדם יהיה מעורב בתאונה בה מעורבים נפגעים. במקרים מעין אלו, ייתכן כי כל אחד יטען כי משנהו אשם, כך שנוצר כאוס בהבנת המקרה. בהתאם לכך, ייתכן כי חברת הביטוח של הצד השני, תטען כי אתם בעצמכם אחראים לנזק ללקוח שלהם. במצבים מעין אלו – רצוי לשכור את שירותיו של עורך דין נזקי גוף שיעמוד לשירותכם ויגן על האינטרסים שלכם. 

 

תאונה רבת משתתפים

מדובר בתהליך יחסית מורכב בהשוואה למקרה בו יש רק פוגע ונפגע. במקרים מעין אלה, מעורבות כמה חברות ביטוח ויש יותר אי סדר, יותר בירוקרטיה ויותר צורך בהבנה עמוקה של התחום. טיפול במקרים שכאלה ללא הבנה בתחום עשויה להוביל לכך שלא תקבלו את מיטב הפיצוי שמגיע לכם על פי דין. 

 

דחיית התביעה על ידי חברת הביטוח

לא מעטים הם המקרים במסגרתם חברת הביטוח מתנערת מחובתה לשלם פיצויים למבוטחיה אשר נפגעו; טיעוני חברת הביטוח יכולים להיות טיעונים מהותיים כמו אי גילוי או לחלופין, או חוסר התאמה בין המקרה לבין המכוסה על ידי פוליסת הביטוח; מאידך, טיעוני חברת הביטוח יכולים להיות טכניים – ביניהם, טענת ההתיישנות. בהתאם לכך, רוב האנשים עשויים לקבל על עצמם את דחיית חברת הביטוח כמילה האחרונה וכתורה משמיים; אך למעשה, אין זו המילה האחרונה ובאמצעות עורך דין מקצועי לנזקי גוף ובהתאם לנסיבות האירוע, ניתן להטות את הכף לטובתכם.

 

החשיבות בקבלת חוות דעת רפואית 

חוות דעת רפואית הינה הכרחית בתביעה לנזקי גוף, שכן היא למעשה מהווה את הרובד המקצועי של התביעה. עורך דין, למרות הניסיון הרב שלו בתחום המשפט בכלל ובתחום נזקי הגוף בפרט, אינו מוסמך בפני עצמו לקבוע את מידת נזקי הגוף ורכיבים מקצועיים אחרים החשובים לתביעה הנזיקית – על כן, יש צורך בקבלת חוות דעת רפואית מרופא מומחה המתמחה בתחום הפגיעה שהוסבה לאדם שנפגע. 

 

רופא מומחה

החשיבות בשכירת שירותיו של רופא מומחה המתמחה בתחום הפגיעה אותה חוויתם הוא ראשון במעלה. קרי, במקרה שנפגעתם והנזקים שנגרמו לכם הינם נזקים נוירולוגים – על חוות הדעת הרפואית להיות מטעם רופא המתמחה בתחום הנירולוגיה. 

 

מה תכלול חוות דעת רפואית 

חוות דעת רפואית טובה ואיכותית תכלול כמה היבטים חשובים. 

 

מידת הנזק 

חוות הדעת הרפואית תבקש להעריך את מידת הנזק שנגרמה לנפגע ולמעשה לכמת אותו לצורך התביעה הנזיקית. 

 

מקור הנזק

כמו כן, יש צורך לעמוד על מקור הנזק – קרי, שהאדם אותו אתם תובעים הוא אכן המקור לנזק שגינו אתם תובעים. 

 

במקרה של רשלנות רפואית 

במקרים של רשלנות רפואית תוכל חוות הדעת הרפואית לקבוע כי הטיפול הרפואי נעשה באופן רשלני ולא מקצועי – קביעה זו מהווה, כאמור לעיל, נדבך חשוב בהוכחת הרשלנות רפואית. 

 

קביעת הפיצוי ההולם

לאחר שתכמת חוות הדעת רפואית את הנזק, היא תוכל לבקש לקבוע את גובה הפיצוי לו יזדקק המטופל כדי שיוכל לשקם את חייו. 

 

פנו אלינו

עורך דין לנזקי גוף עשוי להטות את הכף בין קבלת פיצוי בכלל והגדלת גובה הפיצוי בפרט. שכירת שירותיו של עורך דין נזקי גוף מקצועי היא בעלת חשיבות ראשונה במעלה בעת התמודדות עם נזקי גוף – זאת בשל הבירוקרטיה הרבה ולעתים הצורך הברור בניהול משפט כדי להוציא את הצדק אל האור. 

 

כיצד נבחרת עורכי דין נזקי גוף יכולים לסייע לכם?

תביעות נזקי הגוף כוללות משפט ורפואה. לכן, לעורכי הדין אשר מלווים בייעוץ רפואי (עורכי דין נזקי גוף) שוטף וצמוד זוכים ליתרון על פני חבריהם למקצוע, שאינם זמינים למונחים רפואיים ולידע מעולם הרפואה.

בתביעות נזקי גוף ישנה דרישה על הנתבע להוכיח את פגיעתו, הדבר נעשה על ידי חוות דעת רפואית של מומחה בתחום. חוות דעת רפואית הינה בעלת משמעות רבה אשר יכולה להשפיע רבות על תוצאות התביעה. חוות הדעת הרפואית צריכה להתייחס לאופי הפגיעה, חומרתה, אחוזי נכות ( במידה ואכן יש) , והקשר הסיבתי בין עילת התביעה לנזק הגופני, נפשי.

בשונה משאר תביעות נזקי גוף, אשר הנתבע נדרש להביא חוות דעת רפואית מטעמו, בתביעות שנגרמו בגין תאונות דרכים , בית המשפט ממנה מומחים מטעמו לבדיקת התובע ושיור הנזק.

במקרים כאלה על עורכי דין נזקי גוף משמעות רבה באיסוף והכנת החומר הרפואי הרלוונטי, שכן עבודה טובה ויסודית תסייע לרופא הממונה לקבל תמונה מלאה על המצב הרפואי ולקבוע שיעור פיצוי הולם לנפגע.

בית המשפט נסמך לעיתים במוסד לביטוח לאומי בקביעת נכותו של התובע כאשר מדובר בתביעות של תאונות דרכים אשר נגרמו במהלך עבודתו.

יש לזכור כי נזק גוף כולל בהגדרתו נזק נפשי ונזק גופני. לכן לעיתים על מנת להוכיח גם נזקים פסיכיאטריים ונפשיים נשתמש בחוות דעת מתאימה.

רשלנות רפואית הינה אחד התחומים המורכבים והמסובכים בתחום נזקי גוף. בתביעות של רשלנות רפואית ישנה דרישה הן לעניין הנזק אשר נגרם לתובע והן לעניין סבירות ואיכות הטיפול הרפואי שגרם לנזק הגוף.

נראה כי אכן על מנת להשיג פיצוי כספי הולם ומקסימאלי יש לפנות עורך דין נזקי גוף אשר בעל כישורים מקצועיים מתאימים ואשר מלווה בייעוץ רפואי שוטף, בכל מקרה של תאונה, חבלה, חשש לרשלנות רפואית, מוות שלא כדרך הטבע על מנת שיטפל ויאמוד את סיכויי התביעה.

חשוב לזכור שלמועד הפניה אל עורכי דין נזקי גוף ומועד תחילת הטיפול בתיק יש משמעות ולעיתים סוגיה זו יכולה להכריע את תוצאות התביעה, לכן מומלץ לפנות לייעוץ וטיפול עורך דין נזקי גוף בהקדם.

על אף שאנו עושים מאמץ לפרסם תוכן עדכני ומדויק יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו עשוי להתעדכן ולהשתנות. העושה שימוש באמור, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
Array

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם

דילוג לתוכן