לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

רשלנות רפואית והתיישנות

תביעות בגין רשלנות רפואית מורכבות לא רק בגלל נטל ההוכחה ובניית תיק הראיות בנושא זה, אלא גם משום שבריאות, מחלה ופגיעה גופנית ונפשית כרוכות גם בחישובי זמן.

הזמן שעבר מאז הופעת הסימפטומים הראשונים, הזמן שעבר מאז הפנייה לרופא, הזמן שעבר מאז תחילת הטיפול עד ההחלמה, זמן ההחלמה עצמו או הזמן שעובר עד שנקבע סופית שלא יהיה שיפור וההחלמה מיצתה את עצמה. כלומר, הזמן הוא פקטור מאוד חשוב במצב המטופל אבל גם בהחלטתו להגיש תביעה על רשלנות רפואית נגד הגורמים המטפלים. כאן, כל עורך דין המטפל בתחום זה יבהיר לכם את חשיבות המרוץ נגד הזמן כדי לא לאחר את תקופת ההתיישנות שחלה על הפגיעה ועל הזכות להגיש תביעה לבית המשפט.

מהי תקופת ההתיישנות בנוגע לרשלנות רפואית?

לפי החוק, תקופת ההתיישנות מתחילה רק כאשר מגלים כי הטיפול היווה רשלנות רפואית שפגעה במטופל. כלומר, מהרגע שבו התגלתה מחלה מסוימת ולא מהיום שהחלה בפועל, מה שיכול היה להיות שנים לפני כן. גם כאשר מתחילים לטפל בגלל מחלה מסוימת והאבחנה שגויה. מרגע זה מתחילה ספירת שבע שנים של התיישנות על רשלנות רפואית שבמהלכן יש להגיש תביעה. זה תואם את התפיסה המשפטית שלפיה אכן חולף זמן שאינו חופף את מועד גילוי הנזק שיכול להיות שנים אחריה. מתחילים לספור מרגע שמבינים את הקשר הסיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין הרשלנות עצמה. לאחר 10 שנים בדרך כלל חלה התיישנות.

האם ההתיישנות הרפואית זהה לכל המקרים?

למרות החוק הברור ,עדיין יש יוצאים מהכלל ומקרים שבהם תקופת התיישנות ארוכה יותר, כמו בנזקים שנגרמו בגלל רשלנות בהריון ובלידה, אז הנזק יכול להתברר במלואו רק אחרי שנים רבות, כשהאדם כבר אמור להיות עצמאי ולדאוג לעצמו אך אינו יכול לעשות זאת בגלל הרשלנות הרפואית. זה נובע מכך שהורים לא תמיד מקשרים את ההתפתחות הבעייתי עם הנזק שנגרם בלידה או בהריון. במקרים של רשלנות בלידה הילד עצמו יכל לתבוע 7 שנים מהיותו בגיר-כלומר עד גיל 25.

כמו כן, יש מקרים שבהם מטופלים מוחתמים על מסמכים שמשנים את משך התקופה ולכן עורכי דין בתחום זה צריכים לטפל גם בכך ולבדוק את תקפות המסמכים שעלולים לגזול זכויות ממטופל.

מה צריך לעשות כעת?

לא לחכות עם התביעה, זהו הצעד הראשון והמתבקש ביותר. למרות הזמן הקצר שעובר בין המחלה או הפגיעה עדיף להתחיל את התהליך כמה שיותר מהר מכמה סיבות, קודם כל כדי להתחיל לאסוף מסמכים ותיעוד, ואז לפעול לפי הנחיות עורכי הדין שלכם מה בדיוק יש לעשות כדי להוכיח לבית המשפט את הנזק שאירע לכם במלואו.

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם

    דילוג לתוכן