צלצלו עכשיו: 03-915-8400

חיפוש
רשלנות רפואית לוגו
לוגו עם הטקסט: "חותם אמינות"

רשלנות רפואית בגידול מוחי

להאזנה:

 

מחפשים מידע על רשלנות רפואית בגידול מוחי? במאמר זה נפרט אודות העילות להגשת תביעה בגין הרשלנות במקרי גידול מוחי, סימני אזהרה לגידול מוחי, מה כדאי לעשות בזמן המחלה, ועוד.

 

רשלנות רפואית בגידול מוחי, מהן העילות להגשת תביעה?

במאה ה-21 אנשים מפחדים מהמילה גידול כמו מאש. מילים נרדפות כמו שאת, ממאירות, סרטן וגידולים הפכו להיות המילים שאף אחד לא רוצה לשמוע כשמגיעים לרופא. גם גידולים שפירים לא יוצאים מהקטגוריה, ולמרות שהם לא מפחידים כמו אחיהם הממאירים, אין ספק שאף אחד לא רוצה לדעת שיש לו גידול – שפיר או ממאיר. אם להוסיף חטא על פשע, המקום בו הכי מפחיד לדעת שמסתתר לו גידול הוא הראש, כי מה יותר משפיע על הגוף כולו מהמוח? הזיעה הקרה שמחלחלת במורד הגב כאשר מקבלים אבחנה על גידול מוחי היא אירוע שלא שוכחים במהרה וזה רגע שחוזר שוב ושוב במחשבות ובסיוטים. וכאילו לא מספיקה האבחנה הנוראית, מה קורה אם הרופא מתרשל בעת מילוי תפקידו?

 

סימני אזהרה לגידול מוחי

כאבי ראש, סחרחורות וטשטוש ראייה

גידול מוחי לרוב יגיע כמסה מסוג מסוים (תאים מכלי דם, רקמה או גרורה) שמתרבים באזור הגולגולת וליד רקמת המוח. התרבות המסה והתרחבותה גורמות ללחץ על המוח מה שיכול לגרור בעקבותיו סימפטומים כמו כאבי ראש הנגרמים מהידחקות המוח תחת התרבות הגידול, סחרחורות בעקבות הלחץ גם כן, וכמובן טשטוש ראייה בעקבות גוש הנמצא קרוב לעצב הראייה ולוחץ עליו בצורה כזו או אחרת.

 

בעיות אנדוקריניות

אלו בעיות הנוצרות במערכת ההפרשה בגוף. הורמונים שונים המופרשים ביתר או לא מופרשים כל ולכן פעולתם בגוף מוגברת או חסרה. לרוב יהיה מדובר על גידול הלוחץ על ההיפופיזה – בלוטת יותרת המוח האחראית על שחרור הורמונים ישירות מהמוח אל איברים מפרישים אחרים או לביצוע פעולות הורמונליות בגוף עצמו.

רשלנות רפואית בגידול מוחי
רשלנות רפואית בגידול מוחי

שינויי אופי

בתאי המוח נמצאת האישיות של כולם. מהות האדם מתבטאת באמצעות התאים האפורים הללו ובמידה ויש בהם הפרעה, אותה הפרעה יכולה להתבטא גם באופן בו האישיות שלנו מוחצנת כלפי הסביבה. כאשר אדם עובר שינויים קיצוניים באופי ונראה כאדם אחר או שהאישיות הרגילה שלו מוקצנת פי כמה יש לחשוד בכיוון של מחלת נפש או גידול במוח שלעיתים ישפיע באותה הצורה.

כל האמורים לעיל הם אכן תסמינים של גידול מוחי, אך באותה המידה יכולים להיות סימפטומים למצבים רפואיים אחרים. בעיות אנדוקריניות יכולות להיגרם עקב תת או יתר פעילות של בלוטת התריס, טשטוש ראייה יכול להיגרם כתוצאה ממחלות אחרות וגם שינויי אופי יכולים להגיע בעקבות מצבים כמו תסמונת פוסט טראומתית או מצבים נפשיים אחרים. אם כך, מתי יש לחשוד בגידול מוחי ומתי איחור או טעות באבחון יכולים להיחשב כרשלנות רפואית?

 

רשלנות רפואית בגידול מוחי – כיוונים שונים

עיכוב בהפניה

התלונות על גידול מוחי יכולות להיות מגוונות וכלליות מאוד בהתחלה. מעט טשטוש ראייה, קצת סחרחורות ואולי אפילו עצבנות שלא במקומה. התלונות הללו יכולות להיות מטעות, אך מטופל שחוזר מספר פעמים עם תלונות על כאבי ראש שלא מרפים צריך לראות נוירולוג בהקדם. המומחיות של הנוירולוג יכולה להעניק לו את האפשרות להבחין בין מצב שמצריך טיפול של מומחה אחר כמו פסיכיאטר או טיפול פשוט במיגרנות, וכמובן הפחד הגדול – גידול מוחי. רופא משפחה ששומע על תלונות כאלו אך לא מפנה הלאה את המטופל אל נוירולוג מומחה עלול להיחשב כמי שהתרשל בתפקידו ובעקבות כך יכול להיחשב כאחראי לחלק מהפרוגנוזה הסופית של המטופל כתוצאה מהגידול שתקף אותו.

 

בדיקות לא נכונות

גידול מוחי ניתן לאתר בעזרת סריקות C.T אם הוא גדול מספיק או בעזרת חשדות קליניים וסריקה ממוקדת, גם אם הוא קטן ביותר. לצורך האיתור יש להיכנס לפרוצדורת C.T של אזור הראש והצוואר, דבר שלא מבוצע בבדיקות שבשגרה, מחשש לקרינה באזור. אדם שמציג מאפיינים היכולים להצביע על נוכחות של גידול מוחי צריך היות מופנה לסריקות כאלו. במידה והוא אינו מופנה על ידי הרופא המטפל הדבר יכול להיחשב כרשלנות רפואית שפגעה באיתור המוקדם של הגידול.

 

חוסר תשומת לב

התורנויות הארוכות, המשמרות שלא נגמרות והעבודה האינסופית גובות את המחיר שלהן מהרופאים. יכול לקרות ברגע של קריסה ועייפות מצטברת שבריר שנייה של חוסר תשומת לב ופספוס של גידול שברור שהיה צריך לשים לב אליו. הנסיבות המקלות הן מובנות, אולם בסופו של דבר מדובר על חיים של אנשים. אין אפשרות לפשל, אין זמן לשים רגע אש ולהתעלם מממצאים. גידול שלא שמים לב אליו יכול להיות ההבדל בין חיים ומוות ולכן רופא שלא שם לב – מתרשל בעבודתו כלפי החולים.

 

אבחון שגוי

יש כמה סוגים של גידולים מוחיים שצריך להבדיל ביניהם. ישנו פער משמעותי בין גידול שפיר שגדל עם הזמן בצורה איטית וגורם לבעיה של לחץ על מקומות מסוימים עם תופעות לוואי ספציפיות, לבין גידול ממאיר שבסופו של דבר מתרבה עד כדי כך שהוא לא מותיר למוח שום אפשרות להמשיך בהתנהלות רגילה ואף למוות. ברור לכל בר דעת שטעות באבחון ואמירה על גידול ממאיר שהוא שפיר או ההיפך זהו מצב הרה אסון שיכול לגרום לתופעות קשות ומורכבות אצל כל אדם, במיוחד אצל אנשים שנאלצים לעבור הקרנות לחינם או נמנעים מטיפול שיכול להיות מציל או מאריך חיים.

במצבים כאלו חשוב לדעת איך אפשר לראות רשלנות רפואית כבר כשהיא בהתהוות. צריך לנסות ולהבין את ההסברים של הרופאים ואז ללכת לחקור בעצמכם על המחלה. מהם הטיפולים האפשריים, עם מה אתם הולכים להתמודד ואלו קשיים הולכים לעמוד בדרככם בהתמודדות הזו. גידול מוחי יכול להיות בעל השלכות על כל תחומי החיים ולכן כל כך חשוב להבין לעומק את המצב הרפואי ולדעת למה לצפות.

 

מה כדאי לעשות בזמן המחלה?

לשמור תיעוד של התיק הרפואי

במהלך הבדיקות והטיפולים יכול המטופל לקבל מאות הפניות. בדיקות דם, אבחונים חיצוניים, טיפולים בבית החולים, טיפולים באשפוז יום, פגישות עם פסיכולוגים ועוד. כל אלו יכולים לתת תמונת מצב על מהלך המחלה, כיצד התייחסו הרופאים אל המטופל וכיצד הם ניסו לסייע. התיעוד הרפואי יכול לספק לאדם חיצוני הבנה על דרך הפעולה של המטפלים והמטופלים, כיצד הייתה ההתייחסות אל המטופל בכל שלב והאם ראו אותו כפי שהיה צריך לעשות זאת.

 

עדכון קבוע על הבדיקות שבוצעו

לכל בדיקה אליה נשלח מטופל ישנה תוצאה. כל סריקת C.T נותנת תוצאה אחרת, מפוענחת על ידי אדם שונה ולכן יכולה לתת תמונת מצב אחרת. חייבים לשמור תיעוד של כל בדיקה, כולל בדיקות הדם הפשוטות שמבוצעות כמעט בכל בוקר, במטרה להבין היכן עמדו הרופאים במשך כל הזמן הזה. אין הכוונה לחפש טעויות בעבודת הרופאים, אלא לבחון בעוד עין את דרך הטיפול ביקירים שלכם ולראות שהכול אכן מבוצע ומתועד בצורה נכונה.

לסיכומו של עניין, השאלה על רשלנות רפואית בגידול מוחי, מהן העילות להגשת תביעה? היא שאלה משפטית מורכבת הדורשת התייחסות ספציפית לכל תיק בנפרד ולכן יש צורך במקצועיות וניסיון של שנים בתחום, דוגמת משרד עו"ד דוד פייל ושות'. כל מטופל זכאי לקבל את זכויות החולה, לקבל דרך טיפול אחרת, כל אחד עומד מול בית חולים אחר, מחלקה אחרת ודרך תגובה שונה אל הטיפולים. חשוב לאסוף את כל המידע האפשרי, לבחון האם הרופאים פעלו כשורה, ובמידה ולא לנסות ולהשיג צדק עבור אלו שסבלו מכך.

עו"ד דוד פייל בפייסבוק | ביוטיוב | באינסטגרם | מייל: moked@df-law.co.il

צריכים ייעוץ מקצועי ? אנחנו כאן בשבילכם