רשלנות רפואית בניתוח

חלק גדול מתביעות רשלנות רפואית המוגשות בארץ ובעולם הינן עקב רשלנות רפואית בניתוחים אשר בוצעו באופן רשלני כגון: ניתוח קיסרי, ניתוחי עמוד שידרה, ניתוחים אורטופדיים, ניתוחי לב, כבד, כליה מוח, ניתוח פלסטי וכו’.

רוב מקרי הרשלנות הרפואית נבעו בעיקר כאשר הצוות הרפואי לא עידכן את המנתחים (או ההפך: המנתחים לא עדכנו את הצוות הרפואי) במצבו של החולה.

מקרים נוספים של גרימת נזק נגרמים כאשר הטיפול אינו ניתן בזמן סביר, וכאשר הצוות הרפואי השאיר גוף זר בגופו של המנותח.

פרט לתביעות רשלנות רפואית בניתוח רגיל, אנו נתקלים במקרים רבים של רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים, ניתוחים כמו הגדלת חזה, הקטנת חזה, שאיבת שומן, ניתוח אף ועוד. ישנם שני דברים שהמנתח הפלסטי חייב לעשות לפני הטיפול, כמו כן ישנם גם מספר מאפיינים שאם הם קורים לאחר הניתוח הם עלולים להצביע על כך שהייתה רשלנות בניתוח פלסטי.

לקבלת מדריך עזר מיוחד לנפגעי רשלנות רפואית בניתוח פלסטי צרו עמנו קשר

מתי מוגדרת רשלנות רפואית בניתוח

בעת תביעות רשלנות רפואית בניתוחים, מתעוררת לא אחת שאלה של הסכמה מדעת, כאשר ביהמ”ש נדרש לבחון האם ניתנה הסכמתו של החולה לניתוח, האם הוסברו לו הסיכויים להצלחתה מחד והסיכונים בביצועה מאידך, האם פורטו בפני החולה אופציות טיפוליות אחרות, ניסיונו והכשרתו של המנתח וכד’.

חלה חובה על הרופא המנתח לקבל את הסכמת המנותח לטיפול. כמו כן עליו להסביר לו את הסיכונים הכרוכים בניתוח, ובמידה וקיימות אפשרויות אחרות של טיפול שאינן ניתוח במקרה זה גם אם הניתוח הצליח יש עילה לתביעה.

כאשר באים להגיש תביעה על רשלנות רפואית בניתוח יש להוכיח בין היתר חוסר מיומנות של הרופא, חוסר בכללי זהירות מקובלים וסבירים, החלטות של הרופא שלא היו מבוססות על ידע מעודכן ומערכת שיקולים בהתאם לנורמות של עולם הרפואה.

רשלנות רפואית בניתוח – הפרטים שצריך להכיר 

כשאתם מגיעים לבית החולים עם בעיה, אתם סומכים על הרופא שיפתור אותה עבורכם. בין אם מדובר על כאבי גב כרוניים, תחושות לא נעימות לאחר האוכל או כאבי ראש בלתי נסבלים – הרופא הוא מבחינתכם הדמות שיכולה לעזור לכם כדי לפתור את הבעיה הגופנית ממנה אתם סובלים.

לאחר פגישה ממושכת ובדיקות נוספות – החלטתם ביחד שהדרך הטובה ביותר לטפל בכם היא באמצעות ניתוח שנוער לפתור או להקל את הבעיה ממנה אתם סובלים. אתם הולכים הביתה מרוצים וממתינים לתאריך שנקבע לכם בכדי שתוכלו סוף כל סוף להרגיש כמו חדשים.

ביום המיועד אתם מגיעים לבית החולים, מדברים עם מי שצריך ומתחילים את המסע לתוך חדר הניתוח. כולנו אופטימיים ותמיד חושבים על הדברים הטובים ביותר ואיך נרגיש נפלא לאחר הניתוח, אבל חשוב לשים לב ולזכור שבכל רגע יכולה להתרחש רשלנות רפואית בניתוח.

למה צריך לשים לב ומאיפה זה יכול להפתיע אתכם? כל התשובות כאן. 

רשלנות רפואית בניתוח – מסתכלים לכל כיוון 

אבחון לא נכון 

זהו הבסיס. המקרה המפורסם והמצער של אמיר פיי גוטמן  ז”ל שאובחן בטעות כסובל מסרטן, נאלץ לעבור טיפולים קשים, אך ובסופו של דבר נתגלה כי האבחנה הייתה שגויה מיסודה.

עכשיו דמיינו שאתם מקבלים אבחנה כזו ונכנסים לחדר ניתוח כאשר הבעיה שלכם בכלל אחרת! אבחון לא נכון יכול לגרום לכם לנזקים חמורים, הרדמה מיותרת וניתוח שכלל לא יסייע לכם – פשוט כי הוא לא מותאם לבעיה ממנה אתם סובלים! 

שימוש בטכניקת ניתוח לא אופטימאלית 

לכל רופא יש שיטות ניתוח בהן הוא מעדיף להשתמש. חלק מתמחים בשיטה כזו, כמה מתמחים בשיטה אחרת – אבל כולם רוצים לטפל באותה בעיה. לרוב הבעיות הרפואיות יש מדרג שנקרא: Gold Standard.

זהו הטיפול שהוא הטיפול המומלץ והטוב ביותר עבור חלק מהבעיות. לא לכל מצב רפואי יש טיפול בחירה, אך כאשר הוא קיים מומלץ ורצוי להשתמש בו.

במידה ונותחתם והרופא בחר בשיטה אחרת ויצאתם מהניתוח עם נזק כלשהו, צריך לברר היטב מה גרם לרופא לשנות מן הנהוג בעולם, מה הייתה הסיבה לבחירה בשיטה שונה מזו המוגדרת כטובה ביותר למצב הרפואי והאם התהליך היה נכון מבחינת הטיפול בכם.

לבחור בשיטת ניתוח שונה מהרגיל ולהשיג תוצאות לא אופטימאליות זוהי רשלנות רפואית בהגדרה. 

רשלנות בביצוע הניתוח עצמו

נניח שהוכנסתם לניתוח הנכון, עברתם אותו בהצלחה והשיטה שנבחרה לניהול הניתוח היא המתאימה ביותר עבורכם. נשמע אידיאלי. , אך מה אם מתרחשת בעיה במהלך הניתוח עצמו? יכולים לקרות עשרות מצבים בהם הרופא יתנהג ברשלנות.

כאשר מחפשים מידע על מקרים של רשלנות רפואית בניתוח אפשר להתרשם מכריתות של איברים לא נכונים, נזק עצבי חריף בגלל טעות של המנתח, חוסר יכולת להתמודד עם מצבים צפויים שיכולים להתעורר במהלך הניתוח או אפילו להשאיר בתוך האיבר המנותח חלק מכלי הניתוח.

לא צריך להבין בתחום כדי לדעת שמדובר על רשלנות רפואית, אך צריך להיות מומחה כדי לדעת איך להתנהל במקרים כאלו אל מול הרופא המנתח. מקרים מסוג זה יכולים להתגלות בסמוך לסיום הניתוח, כמה ימים לאחריו, או אף במקרים אחרים רק שבועות או חודשים לאחר מכן, כשהנזק מתחיל להתגלות ולתת אותותיו בגוף.

שימוש באנשי מקצוע שונים

באחד מבתי החולים במרכז הארץ, נתגלתה לפני כמה שנים פרשה חמורה של רופאים שנתנו לאיש צוות לבצע עבורם את התפירה לאחר סיום תהליך הניתוח הפנימי. איש הצוות לא קיבל את ההסמכה לבצע את התפירות הללו, ולמרות זאת הוא ביצע אותן במאות ואלפי ניתוחים לאורך השנים.

מדובר על רשלנות חמורה שיש להתייחס אליה בהתאם. לאחר שנכנסים לחדר ניתוח ברור לכל מטופל כי מי שיבצע את הטיפול עצמו הוא אך ורק רופא. כל איש צוות אחר שמבצע פעולה כחלק מתהליך הניתוח זוהי רשלנות שיש לתת עליה את הדעת. 

אם מנסים לסכם את הדברים שאתם צריכים להבחין בהם במטרה למנוע מכם רשלנות רפואית בניתוח – שימו לב לאנשי הצוות העומדים מולכם, בררו מי יהיה המנתח והקפידו לשאול אותו מי יבצע את הניתוח. עוד לפני שאתם מגיעים אל בית החולים, בררו על שיטת הניתוח המומלצת ושאלו האם זוהי השיטה בה אתם הולכים לעבור את הניתוח האישי שלכם.

שאילת שאלות, הפגנת ידע וחקירה של הנושא תוכל לסייע לכם רבות בתהליך ואולי תמנע מכם את ההתמודדות עם ההשלכות ההרסניות שיכולות להיות לרשלנות רפואית שמבוצעת בניתוח, לפניו או אחריו.

רשלנות רפואית בניתוח
Sending
User Rating 5 (1 vote)